درحال بارگذاری...

تعادل بین کار و زندگی فریلنسرها چگونه ایجاد می‌شود؟

فریلنسینگ ، شغل و یا حرفه ای هست که افراد مشغول به اون ، آزادی زیادی در کار کردن دارن. آزادی داشتن بیش از حد در برخی موارد باعث می شه تعادل بین کار و زندگی فریلنسرها از بین بره . در واقع میشه گفت کار و زندگی شون با هم قاطی میشه .

چرا کار و زندگی فریلنسرها با هم یکی می شه ؟

در فریلنسینگ ، تنها خود فریلنسرها هستن که تصمیمات اساسی کار و زندگی شون رو می گیرن . این نکته یکی از مزایای فریلنسینگ به حساب میاد . ولی اگر مدیریت کار و زندگی فریلنسرها از کنترل شون خارج بشه ، تعادل این دو به هم میریزه .

چرا مهمه که بین کار و زندگی فریلنسرها تعادل وجود داشته باشه ؟

مورد اول : نبود تعادل بین کار و زندگی فریلنسرها ، به سلامت جسم و روان اون ها آسیب وارد می کنه .

این روزها خیلی از بیماری هایی که در گذشته شایع نبودن ، بین مردم زیاد شده . دلیل بروز خیلی از این بیماری ها ، فشار های روانی ای هست که افراد به خودشون وارد می کنن .

غیر از شرایط جامعه و زندگی روزمره که فشارهایی رو به ما وارد می کنه، بعضی از مشاغل هم هستن که ما رو ناخود آگاه درگیر این فشارها می کنن.

فریلنسینگ ، شغلیه که به دست خود ما میتونه به پر استرس ترین شغل تبدیل بشه. در صورتی که برای خیلیای دیگه می‌تونه به عنوان یک شغل کم تنش باشه. اگر تعادل بین کار و زندگی فریلنسرها جدی گرفته بشه و تلاش کنن که برای کار کردنشون برنامه ریزی دقیقی داشته باشن، خیلی از استرس ها کاسته میشه .

در نتیجه، بروز بیماری های متفاوت، از بیماری جسمی گرفته تا روانی، در اون ها کمتر دیده میشه.   

مورد دوم : فریلنسرهایی که تعادلی بین کار و زندگی شون وجود نداره، از هیچ کدوم این دو لذت زیادی نمیبرن.

نظم نداشتن و کار کردن بدون برنامه ریزی، باعث میشه کار و زندگی فریلنسرها از کیفیت کافی برخوردار نباشه .

بعضی از فریلنسرها برای این که به کارهاشون رسیدگی کنن و پروژه ها رو به نتیجه برسونن، قید زندگی رو میزنن. این کار باعث میشه از فرط کار کردن ، دیگه لذتی ازش نبرن . همچنین ، هنگام وقت گذروندن با خانواده و تفریح کردن هم ذهن‌شون درگیر کارهای عقب افتاده هست .

کسی که به دنبال لذت بردن از لحظه لحظه ی زندگی باشه ، هیچوقت اجازه نمیده چنین شرایطی بر کار و زندگیش حاکم بشه .

مورد سوم : فریلنسرهایی که تعادلی بین کار و زندگیشون ایجاد نمیکنن، خانواده های شاکی ای دارن.

آسیبی که عدم تعادل بین کار و زندگی فریلنسرها به وجود میاره، غیر از اینکه به خود فریلنسر وارد میشه، خانواده ی اون فرد رو هم درگیر میکنه.

اگر پدر یا مادری فریلنسر باشن و با بی نظمی راهشون رو پیش بگیرن ، تاثیرات منفی زیادی روی فرزندانشون گذاشته میشه. این در حالیه که خیلی از کارمندها تصمیم میگیرن از کار استعفا بدن تا به فرزندانشون رسیدگی بیشتری بکنن .

در صورتی که با ورود به فریلنسینگ و بی توجهی به تعادل بین کار و زندگی، شرایط بدتر از دوران کارمندی میشه.

چه مواردی برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی فریلنسرها باید مدیریت بشه ؟

مورد اول . زمان :

مدیریت زمان فریلنسرها رو از دو منظر می تونیم مورد بحث قرار بدیم . اولین وجه ، مقدار زمانی هست که فریلنسرها صرف کار کردن می کنن . دومین وجه این هست که چه ساعاتی از شبانه روز رو مشغول کار کردن هستن .

در این جا به هر کدوم از اون ها جداگانه می پردازیم . 

وجه اول : فریلنسر چه مقدار زمان برای کار کردن صرف می کنه ؟

اجازه بدید از اینجا شروع کنم که میزان درآمد فریلنسرها کاملا بستگی به مقدار زحمتی داره که برای کار میکشن. خیلی از فریلنسرها طمع می کنن و می خوان با کار کردن بیش از حد ، به درآمد بالایی برسن .

این کار ، اشتباه محضه . تموم کردن خودمون برای کار ؟ با هدف کسب پولِ بیشتر ؟ این یکی از بزرگ ترین ظلم هاییه که یک فرد می تونه در حق خودش و خانوادش بکنه .

چون نه تنها به سلامت روح و جسم خودش آسیب وارد میکنه، بلکه خانوادش نمیتونن از بودن کنار او لذت ببرن.

فریلنسرها با این کار ، زندگی شون رو وقف کار کردن می کنن . با این حجم از زمانی که صرف کار می کنن ، تا مدتی از کار کردن لذت می برن.

بعد از اون ، نم نم از کار کردن خسته می شن . این جاست که افسردگی ، انزوا و بیماری های جسمی رو تو خودشون پیدا می کنن . جالبه که تا مدت ها نمی تونن سمت کار کردن برن ، چون ازش زده شدن .

این موقع هست که میرن پی زندگی شون و کار رو میذارن کنار . می بینید ؟ تو این شرایط ، تعادلی بین کار و زندگی فریلنسرها پیدا نمیشه .

مدیریت مقدار زمانی که فریلنسرها صرف کار کردن می کنن ، اینجا به کمک شون میاد . اگر مشخص کنن که چه مقداری از لحظات زندگی شون رو مشغول فعالیت فریلنسری باشن ، تعادل بین کار و زندگی شون هم به وجود میاد .

وجه دوم : فریلنسر چه ساعاتی از شبانه روز رو کار میکنه ؟

این مورد شاید برای بعضی از فریلنسرها بی معنی باشه . اصلا خیلی از فریلنسرها قبل از شروع فعالیت فریلنسری، دلخوشی شون اینه که میتونن هر ساعتی از شبانه روز که حس و حال داشتن، کار کنن.

خوبه اینجا بگم که درسته ساعات کاری تون دست خودتونه، ولی کار کردن در ساعات مناسب، میتونه به ایجاد تعادل بین کار و زندگی فریلنسرها کمک ویژه ای بکنه.

تصور کنید که شما تصمیم میگیرید صبح تا ظهر که همه ی اعضای خانواده سرکار یا در مدرسه هستن، بیخیال کار میشید و عصر یا شب که همه اعضای خانواده دور هم جمع هستن، شما مشغول کار هستید.

اینطوری هیچ تایمی رو نمیتونید کنار خانواده تون سپری کنید . این موضوع به مرور زمان باعث منزوی شدن شما میشه . چون ارتباطات تون رو حتی با خانوادتون به حداقل رسوندید.

توجه داشته باشید که با وجود آزادی در انتخاب زمان کار کردن ، ساعاتی از شبانه روز رو کار کنید که به زندگی شخصی تون لطمه ای وارد نکنه.   

مورد دوم : فریلنسرها چه محیطی رو برای کار کردن انتخاب میکنن ؟

انتخاب محیط کار فریلنسرها موضوع بسیار مهمیه که باید هر فریلنسری اون رو جدی بگیره .

کار کردن در بعضی محیط های نامناسب باعث میشه مغز به ما فرمان کار کردن نده. چون اون محیط رو به عنوان محیطی برای کار کردن نشناخته .

این انتخاب نادرست ، علاوه بر این که تمرکز ما رو حین انجام کار پایین میاره، باعث میشه کار و زندگی مون به هم گره بخورن و یکی بشن .

مثلا تصور کن داخل آشپزخونه شروع به کار کنیم . مطمئنا به خاطر تردد دیگر اعضای خانواده، حس کار کردن روو از دست میدیم و ناخواسته وارد کارهای شخصی و زندگی غیر کاریمون میشیم.

این موضوع نم نم کار و زندگی فریلنسرها رو نا متعادل میکنه. در پی این موضوع، فریلنسرها نمیتونن تشخیص بدن که چقدر کار کردن و چقدر به زندگی شخصی شون رسیدگی کردن .

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا