درحال بارگذاری...

مهارت های مورد نیاز فریلنسرها کدام اند؟

خیلی از افراد فکر می کنن برای وارد شدن به حرفه ی فریلنسینگ ، فقط احتیاج دارن که در یک مهارت خاص ، حرفه ای بشن . در صورتی که اگه این افراد نگاه عمیق تری به فریلنسینگ داشته باشن ، متوجه می شن که علاوه بر توجه به مهارت اصلی ، حواس شون باید به مهارت های مورد نیاز فریلنسرها که باعث موفقیت هرچه بیشترشون تو این مسیر می شه هم باشه .

ما فریلنسرها برای این که در فریلنسینگ حرفی برای گفتن داشته باشیم و بتونیم با رقبا رقابت موفقیت آمیزی رو رقم بزنیم ، مطمئنا نیازمند یادگیری یک سری مهارت ها هستیم .

البته این به این معنی نیست که همه ی افرادی که وارد فریلنسینگ می شن ، باید روی همه ی مهارت های مورد نیاز فریلنسرها کاملا مسلط باشن . سوی صحبتم در این مقاله به اون دسته از فریلنسرهاییه که قصد دارن بهترین نتیجه رو از کار کردن به دست بیارن و می شه گفت : می خوان جا پاشون رو تو این حرفه سفت کنن .

همون طور که گفتم ، این مهارت ها از مهارت اصلی مون که توش تخصص ویژه ای داریم ، جدا هستن  که در این جا با بعضی از اون ها آشنا می شیم .

تعدادی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز فریلنسرها :

1. مهارت مذاکره ی فریلنسرها :

مبحث مذاکره نه فقط برای فریلنسینگ ، بلکه برای اکثر مشاغل موضوع مهمیه . چون همون طور که همه مون تجربه داریم ، رفتار و نوع صحبت افراد مختلف می تونه نظر ما رو راجع به این که تعامل مون رو با اون فرد ادامه بدیم یا نه ، تغییر بده .

حتی گاهی اوقات تجربه داشتیم که به خاطر نحوه ی مذاکره ی نا مناسب یک پزشک ، از ادامه دادن به درمان شدن تحت نظرش منصرف شدیم . می بینید ؟ تاثیر نوع مذاکره به قدریه که حتی اگر پزشک بسیار خوبی هم باشیم ، با شیوه ی نادرست صحبت کردن مون میتونیم بیماران مون رو از دست بدیم .

پس این موضوع برای همه ی مشاغل از پزشکی گرفته تا فروشندگی و … مهمه و باید بهش توجه بشه .

این قضیه تو فریلنسینگ هم کم اهمیت نیست ، چون فریلنسرهای زیادی سر راه کارفرماها قرار می گیرن و کارفرماها خیلی وقتا برای انتخاب فریلنسر مورد نظرشون ، دچار تردید می شن .

از همین رو ، رقابتی بین فریلنسرها پیش میاد که بالاخره یکی از اون ها پیروز میدان می شه . در این بین ، اون دسته از فریلنسرهایی که مهارت مذاکره رو به خوبی بلدن و می تونن اعتماد کارفرما رو در ابتدا جلب کنن و تا آخرین لحظات تعامل شون ، اون ها رو راضی نگه دارن ، سربلند می شن .

البته داشتن مهارت مذاکره فقط برای جلب اعتماد و راضی نگه داشتن کارفرما به کارمون نمیاد . خیلی وقتا اگه به خوبی بتونیم مذاکره کنیم ، میزان مشکلات و ابهامات احتمالی ای که در اواسط تعامل به وجود میاد رو کم می کنیم.

2. مهارت مدیریت زمان فریلنسرها :

اگر کسی حتی کمی راجع به فریلنسینگ بدونه ، احتمالا به این نکته واقفه که : فریلنسرها هر وقت و هر کجا که بخوان ، می تونن کار کنن .

به همین خاطر ، خیلی ها نسبت به فریلنسینگ حس خوبی می گیرن و با امید آزادی واردش می شن .

در حالی که باید به این موضوع هم آگاه باشن که : آیا می تونن به تنهایی از پس مدیریت زمان شون بر بیان ؟

از اون جایی که مدیریت همه ی جوانب زندگی فریلنسرها دست خودشونه ، باید مراقب باشن که مدیریت هیچ یک از بخش های کار و زندگی شون از کنترل خارج نشه .

چیزی که برای خیلی هامون این روز ها مهمه ، موضوع زمان هستش . چون تنها چیزیه که اگه از دستش بدیم ، دیگه به دست نمیاریمش . این جاست که مهارت مدیریت زمان ، به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز فریلنسرها محسوب می شه .

فریلنسرها باید آگاه باشن که تمام لحظات زندگی شون دست خودشونه و تنها اون ها هستن که تصمیم می گیرن چه ساعاتی از شبانه روز رو کار کنن و چه ساعاتی رو به انجام کارهای شخصی شون اختصاص بدن .

در این شرایط ، خیلی از فریلنسرها با پشت گوش انداختن کارهاشون ، پروژه ی خیلی از کارفرماها رو نمی تونن به نتیجه برسونن و تبدیل به فریلنسر بد قول می شن . خیلی های دیگه هم با گرفتن پروژه های زیاد و کار کردن شبانه روزی ، رسما خودشون رو در راه کار کردن فدا می کنن و یادشون میره که تفریح و وقت گذاشتن برای خانواده هم بخشی از زندگیه .

این ها همه در حالیه که مدیریت زمان فریلنسرها می تونه دستی به روی این مشکلات بکشه و به زندگی فریلنسرها سبک درستی رو اضافه کنه و بهشون کمک کنه تا هم کار کنن و هم زندگی شخصی شون رو پیش ببرن .

3. مهارت مدیریت پروژه ی فریلنسرها :

پُر واضحه که درآمد فریلنسرها رابطه ی مستقیمی با میزان وقت و تلاش مفیدی داره که برای کار صرف می کنن .

این موضوع یکی از مزایای خیلی مهم فریلنسینگ به حساب میاد ، چون خیلی از افرادی که مشاغل دیگه ای دارن ، کلی کار می کنن ولی میزان درآمدشون همیشه ثابته و تعیین اون مقدار ، دست خودشون نیست.

خب در این جا خیلی از فریلنسرها برای درآمد بالا دندون تیز می کنن و تصمیم می گیرین از همه چی زندگی شون بزنن و از صبح تا شب و از شب تا صبح کار کنن . به قدری پروژه های مختلف بگیرن تا کل زندگی شون تو کار کردن خلاصه بشه .

این دسته از فریلنسرها ، نمی تونن برنامه ریزی دقیقی برای پروژه هاشون داشته باشن . از این رو ، کارفرماهای زیادی رو ناراضی نگه می دارن و نه خودشون از کار لذت می برن ، نه کارفرما به نتیجه ی دل خواهش می رسه .

در کل به دلیل این که فریلنسر ها کسی رو بالای سرشون ندارن تا به عنوان مدیر ، حواسش به کارهایی که انجام میدن باشه ، پس خودشون باید مدیریت پروژه ها شون رو بر عهده بگیرن .

این کار اون قدرها هم ساده نیست که بشه به راحتی از کنارش گذشت و پیش خودمون بگیم : خب این که راحته ، یه برنامه ریزی ساده برای پروژه ها می کنیم دیگه . اصلا این طور نیست .

هر کسی با شناختی که از خودش داره و با آگاهی نسبت به اتفاقات غیر منتظره ای که حین کار ممکنه پیش بیاد ، باید در نظر بگیره که انجام دادن چه تعداد پروژه در ماه می تونه براش مناسب باشه .

به طوری که هم بتونه همه ی پروژه ها رو سر وقت و با کیفیت مطلوب به دست کارفرما برسونه ، هم بتونه هنگام رخ دادن اتفاقات از قبل تعیین نشده ، شرایط کار و زندگیش رو متعادل کنه .  

4. مهارت مدیریت رسانه ی فریلنسرها :

مدیریت رسانه ، علی رغم اینکه خیلی ها فکر می کنن مهم نیست ، یکی از کاربردی ترین مهارت های مورد نیاز فریلنسرها هستش که باعث پیشرفت اون ها می شه .

این روز ها اهمیت رسانه برای همه ی کسب و کار ها زیاد شده ، چون روزمرگی اکثر ما آدما با همین رسانه ها سپری می شه . البته خوبه همین جا بهتون بگم که درسته فعالیت در رسانه ها ما رو با رشد زیادی رو به رو کنه ، ولی کوچک ترین حرکت اشتباهی در اون ، می تونه ما رو به چند پله پایین تر بکشونه .

پس مدیریت رسانه رو باید جزو یکی از اساسی ترین موضوعات تو کسب و کارمون قرار بدیم  و به خوبی اون رو یاد بگیریم . با این امید که از این طریق ، هم افرادی که در حیطه ی کاری ما مشغول هستن رو بیشتر بشناسیم و هم کارفرماهای مخصوص خودمون رو در این رسانه ها پیدا کنیم .

نتیجه گیری :

اگر قبل از ورود به این حرفه ، نسبت به مهارت های مورد نیاز فریلنسرها آگاهی داشته باشیم ، می تونیم زودتر برای یادگیری اون ها اقدام کنیم و روی خودمون کار کنیم تا با آمادگی بیشتری واردش بشیم .

با این کار ، مطمئنا روند موفقیت مون سریع تر میشه و از ابتدا می تونیم با کیفیت بهتری پروژه های کارفرماها رو به نتیجه برسونیم .

غیر از این ها ، مهم ترین نکته اینه که ما با توجه به مهارت های مورد نیازمون ، سبک زندگی فریلنسری مون رو هم به بهترین شکل می سازیم .

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا