انگیزه در کار | 4 راه برای افزایش انگیزه در فریلنسینگ

چرا داشتن انگیزه در کار مهمه ؟ چرا نداشتن انگیزه در کار، به خصوص در فریلنسینگ می‌تونه کسب و کار رو به هم بریزه ؟

تو این مقاله قصد دارم راجع به این موضوع مهم صحبت کنم و البته بیشتر تلنگر بزنم تا به خودمون بیایم و انگیزه‌مون رو با کارهای ساده تقویت کنیم.

صبر کنید

اول باید ببینیم که چرا موضوع انگیزه در کار برای فریلنسرها مهمه و باید بهش توجه ویژه‌ای بشه.

اهمیت انگیزه در کار برای فریلنسرها

فریلنسرها در کارشون آزادی مطلق رو لمس می‌کنن.

هر زمان، هر کجا، هرقدر و برای هر کارفرمایی که دل‌شون بخواد می‌تونن کار کنن.

حتی می‌تونن پا فراتر از شهر و کشور گذاشته و در سطح جهانی فعالیتت کنن.

اما چیزی که خیلی از افراد نمی‌دونن، اینه که این آزادی می‌تونه خیلی زود، تاکید می‌کنم خیلی زود از بین بره و حتی بر علیه فریلنسرها عمل کنه و کسب و کارشون رو دچار آسیب جدی کنه.

اگر فریلنسر باشید، حتما این حرف‌های من رو بهتر درک می‌کنید. فریلنسرها در طول انجام پروژه‌های مختلف با موانع و سدهای متفاوت و زیادی رو به رو می‌شن. ( چیزی که شاید از دیده‌ی خیلی از افراد غیر فریلنسر به دور باشه و با دورنگری به فریلنسینگ اصلا به چشم‌شون نیاد. )

همین موضوع کار در خونه دفتری به خودی خود می‌تونه باعث اختلالات زیادی در ذهن ما فریلنسرها بشه. از جمله حواس پرتی.

غیر از این، این واقعیت هم وجود داره که وقتی ما به تنهایی و بدون حضور هیچ همکاری کنار خودمون کار می‌کنیم، در مواقع بروز استرس و اضطراب در حیطه‌ی کاری نمی‌تونیم از کسی کمک بگیریم تا با حضور و دل‌گرمی دادنش روحیه‌مون رو احسا کنه و ذهن‌مون رو از این استرس‌ها خالی کنه.

البته همین کار کردن به تنهایی و بدون ارتباط با بقیه افراد می‌تونه از خیلی جوانب برای ما فریلنسرها چالش ایجاد کنه.

در این مواقع، انگیزه در کار به کمترین مقدار خودش می‌رسه و خستگی و درموندگی در وجود فریلنسرها غلبه می‌کنه.

به عنوان یک فریلنسر ، آیا معمولاً کارهاتون رو به تعویق انداخید ؟ انجام پروژه‌ها رو به روزهای آخر موکول کردید ؟ زمان خودتون رو از دست دادید و احساس پوچی کردید ؟

اگه جواب‌تون به این سوالات ” بله ” هست، باید بهتون بگم که شما درگیر نبود انگیزه در کار شدید.

البته شما تنها نیستید.

آماری برای افزایش انگیزه در کار

بر اساس یک مطالعه ، نزدیک به دو میلیون آمریکایی اکنون به صورت آزاد کار می‌کنن و این تعداد 36٪ از نیروهای کار ایالات متحده است.

می‌بینید ؟

تعداد کمی نیست. پس از مسیری که داخلش هستید، نا امید نشید و ازش نترسید. امروزه افراد زیادی هستن که در همین مسیر در حال قدم برداشتن هستن و به خوبی کار می‌کنن.

بنابراین مهمه که انگیزه در کار داشته باشید و اون رو حفظ کنید. این‌طوری به اهداف والاتون می‌رسید و نقش خودتون رو نه تنها در موفقیت خود، بلکه در موفقیت کل جامعه‌مون هم پررنگ می‌کنید.

داشتن انگیزه در کار ، هر کاری نه فقط فریلنسینگ،  فوق العاده مهم و ضروریه.

بدون انگیزه در کار ، هیچ انرژی‌ای برای ادامه دادن به راه و رسیدن به اهدافی که در سر داریم، در خود نمی‌بینیم.

در این مسیر، پیدا کردن منبع الهام‌بخش هم بسیار زیاد اهمیت داره. چون به ما فریلنسرها این امکان رو می‌ده طرز تفکر خودمون رو نسبت به شغل‌مون تغییر بدیم و با امید بیشتری کار کنیم، هم‌چنین ما را به تعیین اهداف و برنامه‌ریزی دقیق ترغیب می‌کنه.

داشتن انگیزه در کار این فرصت را به ما می‌ده تا ایده‌های ابتکاری و جالب توجهی رو به ذهن‌مون روانه کنیم. ایده‌هایی که می‌تونن خلاقیت و بهره‌وری ما رو تقویت کنن.

همین ایده‌ها در ادامه باعث می‍شن انرژی بیشتری برای ادامه‌ی کار پیدا کنیم و در پی اون، باز هم ایده ایجاد کنیم.

چطوری انگیزه در کار رو تقویت کنیم ؟

برای ایجاد انگیزه در کار ، هدفگذاری داشته باشیم

روش OKR (اهداف و نتایج کلیدی) یک استراتژی تعیین هدف هست که اهداف واضح و نتایج کلیدی یک پروژه رو مشخص می‌کنه.

فریلنسرها برای ایجاد چارچوب در برنامه‌ریزی‌هاشون، به OKR ها متوسل می‌شن. چون به اون‌ها کمک می‌کنه اولویت‌ها رو تعیین کنن تا در نتیجه بتونن با موفقیت‌های پی در پی به کار خودشون ادامه بدن.

استفاده از رویکرد OKR می تونه انگیزه ایجاد کنه چون به فریلنسرها کمک می‌کنه تا اهداف فردی خودشون رو با اهداف کارفرما هماهنگ کرده و راه‌های بهره‌وری رو شناسایی کنن.

همچنین شفافیت در مورد به روزرسانی‌ها و اولویت‌های شرکت رو فراهم می‌کنه و برای فریلنسرها روشن می‌کنه که در چه حیطه‌هایی باید پیشرفت بیشتری داشته باشن.

خبر خوب اینه که تنظیم OKR ها لازم نیست به صورت دستی انجام بشه. برخی از ابزارهای عالی OKR برای کمک به شما در مدیریت وظایف ، OKR ها ، عملکرد خودتون و جریان کار وجود داره.

برای داشتن انگیزه در کار ، یک برنامه‌ی روتین داشته باشید

این‌که ما فریلنسرها برای کار کردن به محل کاری خارج از منزل نمی‌ریم، به این معنی نیست که نمی‌تونیم و یا نباید یک برنامه‌ی روتین برای کار کردن داشته بشیم.

تنظیم یک الگوی مناسب به اولویت‌بندی کارهای مهم کمک می‌کنه و اطمینان حاصل می‌کند که ما شبانه‌روزی کار نمی‌کنیم.

وقتی در خانه مقابل کامپیوتر هستیم ، ممکنه کار کردن به مقدار زیاد رو ترجیح بدیم و از همه‌چی بزنیم. اما کمی بعد متوجه می‌شیم که این موضوع باعث کم شدن انگیزه در کار ، خستگی، کم انرژی شدن و ناامیدی می‌شه.

در اینجا یک راهنمای سریع برای ساختن این ایده برای برنامه‌ی روتین یک فریلنسر اورده شده :

تعیین زمان مشخص برای بیدار شدن و خوابیدن

زمان مشخصی رو برای بیدار شدن تنظیم کنید دقیقاً مثل فردی که کارمنده و برای شروع روز کاری باید ساعت مشخصی بیدار بشه و به محل کارش بره.

ورزش فراموش نشه

حتی یک پیاده روی سبک 20 دقیقه‌ای هم می‌تونه به شما کمک کنه تا روز خود را با یک حس و حال و انرژی مثبت شروع کنید.

پس سعی کنید حتما تحرک داشته باشید و فعالیت فیزیکی رو تو برنامه‌تون بگنجونید.

دلیل خیلی از بی‌انگیزه شدن‌ها همین عدم تحرک و مدام پای میز نشستنه.

زمانی که بیشترین کارایی دارید رو کشف کنید

بسنجید که چه تایمی از روز انرژی بیشتری برای کار کردن دارید، چه ساعاتی عملکردتون بیشتره و چه تایمی خلاقانه‌تر عمل می‌کنید.

اگه به این نکات توجه کنید، از روزتون می‌تونید بهترین استفاده رو ببرید و کارها رو با انرژی بیشتری انجام بدید و دیرتر خسته بشید و در نتیجه، هم کار باکیفیت‌تری رو ارائه دادید ، هم از کار کردن لذت بردید.

جلسات خود را در یک گوشه خانه برگزار کنید

 توجه به این مووع و عمل کردن بهش تضمین می‌کنه که هر زمان که شما با یک فردی جلسه دارید یا تماس می‌گیرید، می‌تونید از نظر جسمی به اون نقطه برید، ایده‌های خودتون رو سازماندهی کرده و با وضوح بیشتری، بدون هیچ گونه مزاحمتی، اون‌ها رو انتقال بدید.

ارتباطات خود را تقویت کنید

یکی از رایج‌ترین موانعی که فریلنسرها با اون رو به رو هستن، نبود سیستم ارتباطی مناسب هست.

حتی اگر همه کانال‌ها باز باشن، مواردی وجود داره که فریلنسرها منتظر هستن پروژه‌ای رو در زمان اصلی تصویب کنن، اما تأخیر می‌تونه انگیزه و خلاقیت اون‌ها رو از دست بده.

از ایمیل‌های به موقع ارسال شده تا تماس‌های بزرگی که از قبل رزرو شده، ابزارهای رایگان زیادی در اختیار شماست که می‌تونید از اون‌ها برای ارسال به روزرسانی‌ها و درخواست اطلاعات استفاده کنید و همه اون‌ها رو به صورت کامل ثبت کنید.

تماس‌های تلفنی و گپ‌های ویدئویی برای جلسات پرسش و پاسخ سریع مناسب هستن. زیرا می تونن لحن شما رو انتقال بدهند و به شما کمک کنند کارفرما را بهتر از سایر راه‌های ارتباطی درک کنید.

این‌که شناخت بهتری داشته باشید و یا حتی ارتباط صمیمانه‌ای با کارفرما برقرار کنید، می‌تونه باعث بشه که انگیزه در کار شما بالاتر بره و با انرژی بیشتری کار رو پیش ببرید.

این کار در مواقعی که مشغول کار هستید و حتی پس از پایان کار ضروری است.

سعی کنید سوالات به جا بپرسید زیرا به شما کمک می‌کند کار خود را بهتر انجام دهید و حسن نیت کارفرما را بدست آورید. و کار با یک کارفرمای شاد و مشتاق نیز کاملاً انگیزه آور است.

نتیجه گیری در حیطه‌ی انگیزه در کار

فریلنسرها شغل خود را با شور و شوق و اشتیاق خاصی شروع می‌کنند اما با گذشت زمان انگیزه در کار را از دست می‌دهند.

این اتفاق زمانی می افتد که احساس خستگی ، بی نظمی و ناامیدی و ترس در کار کنن.

این دی حالی است که کار شما باید محلی برای بررسی ایده‎ها و اشتیاق شما باشد. فریلنسرهایی که عاشق شغل خود هستند همیشه بهترین ایده‌ها را ارائه می‌دهند.

ایده‌هایی که به آنها امکان می‌دهد شور و شوق خود را برای بازگشت به کار خود دوباره بدست آورند.

امیدوارم که این مقاله بتواند به شما کمک کند انگیزه در کار خود را حفظ کنید و انرژی خود را برای کار مجدداً تأمین کنید و یک فعالیت فریلنسری موفق را ایجاد کنید.

منبع : مقاله‌ی How To Keep Motivated As A Freelancer از سایت freelancer.com

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا