به کاخـُـن خوش آمدید :)

مدیریت زمان فریلنسرها چرا مهمه و چگونه باید زمان‌شون رو مدیریت کنند ؟

 مدیریت زمان فریلنسرها عضو جدایی ناپذیر زندگی اون‌هاست، پس باید بیشتر از هرچیز دیگه‌ای حواس­شون بهش باشه. اصلا شاید دلیل این‌که خیلی از آدما  فریلنسر شدن رو انتخاب می‌کنن این باشه که در رابطه با کار، خودشون همه‌چی رو مدیریت می‌کنن و کنترل همه‌چی دست خود اون‌هاست.

دلیل قانع‌کننده‌ای هم هست. کی دلش می‌خواد کارش، که بخش عظیمی از زندگی‌شو تشکیل می‌ده، تحت نظر یه نفر دیگه باشه؟

واضحه که در دست داشتن زمان می­تونه یکی از بهترین نعمات برای هر فردی باشه، ولی این موضوع، که می­شه به عنوان یکی از مزایای فریلنسینگ ازش یاد کرد، می­تونه با بی­خیالی ما و توجه نکردن به زمان­مون، آینده شغلی‌مون رو تحت تاثیر قرار بده.

پس خوندن این مقاله برای افرادی که می­خوان تو حرفه­ی فریلنسینگ پایدار باشن و تا مدت­ها به این شکل کار کنن، می­تونه بسیار کمک­‌کننده باشه.

مدیریت زمان فریلنسرها چرا مهمه ؟

دلایل زیادی برای مهم بودن مدیریت زمان فریلنسرها وجود داره که در این بخش به تعدادی از اون­ها گریزی می­زنیم.

1. باعث می­شه هنگام رخ دادن اتفاقات غیر قابل پیش­بینی، دچار استرس نشیم :

به نظر من مدیر بودن به مراتب سخت‌تر از مدیر داشتنه. تصور کن باید از قبل پیش­بینی کنی که مثلا ممکنه تو ماه آینده چند روزی رو نتونم کار کنم، ممکنه بیماری­ای پیش بیاد و بین کارهام وقفه بیفته، ممکنه مهمون بیاد، ممکنه سیستمم خراب بشه، ممکنه هر مشکلی پیش بیاد و تمرکزم رو ازم بگیره و خیلی موارد دیگه.

پس مهمه که به عنوان یک فریلنسر، آینده­نگر باشیم و با مدیریت زمان صحیح، هر شرایطی که ناخواسته برای زندگی­مون پیش اومد رو با کم­ترین استرسی پشت سر بذاریم.

2. برای خوش قول بودن، نیازه که مدیریت زمان رو جدی بگیریم :

می­دونیم که یکی چیزهایی که برای کارفرماها خیلی مهمه و همیشه ون رو هنگام انتخاب فریلنسر ر نظر می­گیرین، خوش قول بودن اون فریلنسره. پس توجه به این موضوع امر ضروری­ای هست.

برای این­که فریلنسر خوش­قولی باشیم حتما حتما باید در نظر داشته باشیم که مدیریت زمان فریلنسرها اگه خوب و دقیق باشه، می­تونه نظمی رو وارد زندگی­شون کنه که به همه­ی برنامه­هاشون با خیال راحت رسیدگی کنن و بدون استرس، همه­ی پروژه­هاشون رو به سرانجام برسونن. خب چقدر خوب که تو سبک زندگی فریلنسری­مون موضوع مدیریت زمان رو هم بگنجونیم و با برنامه­ریزی مناسبی کارهامون رو پیش ببریم.

3. مدیریت زمان کمک­مون می­کنه که به زندگی شخصی­مون هم رسیدگی کنیم :

متاسفانه یکی از چیزهایی که بین خیلی از فریلنسرها شایعه اینه که وقتی می­بینن میزان درآمدشون بستگی به مقدار زمانی که صرف کار می­کنن داره، خودشون رو در راه کار و پول درآوردن تموم می­کنن. در صورتی که این زیاد کار کردن اصلا چیزی نیست که ما رو همیشه پرکار نگه داره و فکر کنیم تا ابد قراره همه­یز همین­طور پیش بره.

کمی که زمان بگذره و ما به زندگی غیر کاری­مون رسیدگی نکنیم، متوجه تاثیرات زیاد کار کردن می­شیم. در اکثر مواقع هم این اثرات رو می­بینیم که فریلنسرهای پرکار و بی­برنامه، بعد از مدتی پشت سر هم کار کردن دیگه نمی­تونن حتی به اندازه­ی طبیعی هم کار کنن. می­شه گفت از کار زده می­شن و دیگه خستگی تو جون­شون می­مونه. با این شیوه­ی کار کردن، نوسانات عجیبی تو زندگی­شون حس می­کنن که از همه نظر بهشون آسیب می­زنه.

این­ها همه در حالیه که مدیریت زمان فریلنسرها می­تونه شرایط زندگی یک فریلنسر رو خیلی شیرین­تر کنه و کاری کنه که واقعا از لحظه به لحظه­ی کار و زندگیش لذت ببره.

با این­همه تعریفی که از مدیریت زمان فریلنسرها کردیم، در ادامه بریم با هم توصیه­‌هایی رو بخونیم تا ببینیم که یک فریلنسر چطوری می­تونه زمانش رو مدیریت کنه :

مدیریت زمان فریلنسرها چطوری به وجود می‌آید؟

1-نه گفتن رو به شدت جدی بگیرید.

هشیار باش که در زمانی که تو دست داری، چقدر می‌تونی کار کنی. ممکنه وقتی مشغول پروژه‌ای هستی، هجوم پیشنهادات رو به خوبی حس کنی. اون لحظه پیش خودت فکر می‌کنی : حالا که داری اینقدر خوب پیش میری، پس می‌تونی چندتا پروژه رو با هم پیش ببری تا از وقتت اونطور که باید استفاده کنی. می‌فهمم، خیلی وسوسه‌برانگیزه.

ولی یه لحظه توجه کن، اگه یک پروژه رو کامل و همون‌طور که خودت و کارفرما انتظارشو داشتید، انجام بدی بهتره؟ یا چندتا پروژه رو هم‌زمان قبول کنی و وقتی مهلتت تموم شد، تو بمونی و پروژه‌های نصفه و نیمه؟ به نظرت دیگه بهت اعتماد می‌کنن؟ دیگه تو رو به بقیه معرفی می‌کنن؟ اعتماد به نفس خودت چی؟ خدشه‌دار نمیشه؟ بی برو برگشت این کار اشتباهه. بهتره که با قبول نکردنِ بعضی از پروژه‌ها، در مسیر موفقیت قدم مهمی برداریم.

2-باید هنگام کار هم که شده، حواس‌پرتی‌ها رو به حداقل برسونیم :

این روزها همه فشارهای عظیمی رو داریم تحمل می‌کنیم. حین رانندگی، غذا خوردن، قبل از خواب و کلا تو هر شرایطی حواسمون پیش چیز دیگه‌ایه. می‌شه گفت در لحظه زندگی نمی‌کنیم. خب می‌دونی با این کار، چقدر از تمرکز ما کم می‌شه؟ در نتیجه‌ی این کم شدنِ تمرکز، زمان بیشتری هم برای انجام پروژه صرف می‌کنیم. در صورتی که می‌شد با صرف زمان کم‌تر، کارهای مهم بیشتری رو انجام بدیم. پس سعی کنیم هنگام کار هم که شده، حواس‌پرتی‌هامون رو به کم‌ترین مقدار ممکن برسونیم.

3- کارهامون رو به کارهای کوچک‌تری تقسیم کنیم.

 یکی از چیزایی که می‌تونه ما رو تو خیلی از زمینه‌ها کمک ‌کنه، مرور کردنِ کارهاییه که خوب پیش رفتن، یا حتی مرور اون کارهایی که اونطور که باید، پیش نرفتن. با این کار، دفعات بعد می‌تونیم حدس بزنیم که انجام یک کار، چقدر طول می‌کشه. یا کدوم کار چطور انجام بشه، می‌تونه ثمربخش‌تر باشه. در کنار این‌ها، اگه کارهای بزرگ‌مون رو به کارهای کوچک‌تری تقسیم کنیم، دیگه از کارهایی که داریم یه غول نمی‌سازیم و با تمرکز بیشتر می‌ریم سراغشون.

4-برنامه‌ریزی برای زمان کاری رو فراموش نکنیم.

چیزی که همیشه می‌تونه دست‌مونو تو انجام کارا بگیره، همین برنامه‌ریزیه. برنامه ریزی برای دقیقه به دقیقه‌ی زندگی‌مون. به خصوص ما فریلنسرها که  کار و زندگی‌مون یه جورایی با هم پیش می‌ره. مثلا می‌تونیم تعیین کنیم که از چه ساعت تا چه ساعتی کار کنیم، چقدر استراحت کنیم، چه موقعی از روز کدوم کار رو انجام بدیم و  اون‌ها رو اولویت‌بندی کنیم. مثلا یه لیستی تهیه کنیم که توش تموم کارهایی که باید انجام بدیم، نشون داده شه. خب این‌طوری می‌تونیم تمرکز بیشتری روی کار و زمان‌مون داشته باشیم. حتی گاهی اوقات یک استراحت و تفریحِ به جا می‌تونه به بازدهی بیشترمون کمک کنه.

5- شروع کنیم به نوشتن کارهایی که تا الآن به خوبی انجام دادیم.

شاید یه وقتایی این فکر به ذهنمون برسه که کارا اونطور که فکرشو می‌کردیم پیش نمی‌ره، به برنامه‌مون نمی‌رسیم و در کل از عملکردمون راضی نباشیم. تو این شرایط، بهترین کار اینه که یه کاغذ برداریم و شروع کنیم به نوشتن کارهایی که تا به حال انجام دادیم.

اگه می‌تونیم کارهایی که کردیم رو اندازه‌گیری کنیم، پس حتما می‌تونیم ارتقاش هم بدیم.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا