چرا و چگونه به پروژه‌ای نه بگوییم؟ | 3 دلیل فریلنسرها برای نه گفتن به پروژه

چرا به پروژه‌ها بله می‌گوییم؟!

هنگامی که کسب و کار فریلنسری را شروع می‌کنیم و از احساس ریزش پروژه‌ها به سمت خود لذت می‌بریم، آن موقع است که دوست داریم هرچه پروژه وجود دارد را از آنِ خود کنیم و پول قابل توجهی به جیب بزنیم. در این شرایط، اصلا به این فکر نمی‌کنیم که نه گفتن به پروژه وجود دارد زیرا تمامی توجه ما به جذب کردن آن‌ها و پاسخ مثبت دادن به همه‌شان است.


شاید بخواهید بدانید پروژه فریلنسری را چگونه بگیریم ؟

کلیک کنید و بخوانید.


یک جور ذوق درونی که می‌جوشد تا با گرفتن همه پروژه‌ها مشتی محکم بر دهان دیگران بزنیم، احساس کنیم پول‌مان از پارو بالا می‌رود، فرصت‌ها را از رقبا بگیریم، از حس Busy بودن لذت ببریم و غرور ما را فرا بگیرد و …

غیر از این موارد، ممکن است برنامه‌ریزی مالی سنگینی را برای خود قرار داده باشیم که برای رسیدن به آن، خود را مجبور به کسب درآمد بالا کنیم و یا این که شاید از نه گفتن می‌ترسیم و تحمل جواب رد دادن به کسی را نداریم.

البته اگر منطقی باشیم، می‌بینیم که آری گفتن به پروژه‌های جدید به ما کمک می‌کند تجربه‌های جدیدی را کسب کنیم، همان پروژه‌ها برای ما پروژه‌های دیگری را به همراه داشته باشند، با کارفرماهای مختلفی آشنا شویم و …

اما آیا پاسخ مثبت دادن به پروژه لزوما همیشه مفید خواهد بود؟

نه گفتن به پروژه در چه مواقعی به سود ما است؟

در ادامه به پاسخ این سوال می‌رسیم.

چرا به پروژه ها نه بگوییم؟!

همانطور که گفتیم، همه‌ی ما فریلنسرها به دلایل مختلفی ترجیح می‌دهیم پاسخ‌مان به پیشنهاد کارفرماها، مثبت باشد. قطعا موافقت کردن با انجام پروژه، تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت اما گاهی اوقات، جواب رد دادن بیشتر به نفع ما عمل می‌کند.

ذخیره زمان برای کارهای بهتر

یکی از دلایلی که برای نه گفتن به پروژه ها وجود دارد، این است که کار ما فریلنسرها بسیار حساس می‌باشد و عاشقانه انجام می‌شود. حال اگر یک پرژهبا شرایط ما جور در نیاید و باعث شود برای انجام آن از خود واقعی‌مان دور بشویم و یا از آن لذت نبریم، صرفا وقت خود را تلف کرده‎‌ایم.

این در حالی است که با رد کردن آن پروژه می‌توانستیم زمان قابل توجهی را برای کارهای موردعلاقه و تاثیرگذارتری ذخیره کنیم.

استراحت دادن به خود

ممکن است همه‌ی شرایط پروژه کاملا با ما همسو باشد و آری گفتن به آن، منفعتی به وجود آورد اما در آن زمان احساس فرسودگی داشته باشیم و بهتر باشد از کار کردن پرهیز کنیم.

حتی در این شرایط هم نه گفتن به پروژه بسیار بهتر است زیرا کار کردن هنگام خستگی و بی‌حوصلگی باعث می‌شود علاوه بر لذت نبردن از کار، کیفیت آن نیز کاهش یابد.

مطابق نبودن کار با تخصص ما

گاهی ممکن است پروژه‌ای به ما پیشنهاد بشود که به حرفه‌مان مربوط باشد اما این کار تخصصی ما نباشد و بدانیم فریلنسرهای دیگری هستند که به طور تخصصی، با کیفیت بهتر و در زمان کوتاه‌تری آن را انجام بدهند. یا شاید کار مورد علاقه‌مان نباشد و از انجام آن لذت نبریم.

به هر حال در این موقعیت نیز بهتر است نه گفتن به پروژه را به عمل آوریم و از پذیرفتن آن اجتناب کنیم زیرا با پذیرش آن، تحت استرس قرار خواهیم گرفت و شاید به دلیل متخصص نبودن در آن زمینه و تحویل کار با کیفیت معمولی، خود را بدنام کنیم.

هم‌سطح نبودن پروژه با تخصص ما

حال این امکان وجود دارد که ما به سطح بالایی در یک زمینه رسیده باشیم و پروژه‌های سنگین و تخصصی را انجام بدهیم و در این میان، پروژه‌ای سبک و ساده در حیطه حرفه ما پیشنهاد داده شود.

در این شرایط، ممکن است با خود بگوییم “چه کار ساده‌ای، می‌پذیرمش.” اما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که این پروژه به دلیل ساده بودن و نیاز نداشتن به تخصص و تلاش بالا، حق‌الزحمه پایینی نیز دارد. فلذا گرفتن آن کمکی به کسب درآمد بالا برای ما نمی‌کند و هم‌چنین نمی‌تواند کمکی در رزومه‌سازی کند.

پس نه گفتن به پروژه در این موقعیت‌ها بهتر است زیرا همگی در آخر باعث می‌شوند زمان را به خود برگردانیم.

کم بودن بودجه و غیر معقول بودن بازه زمانی

این مورد را تنها به این خاطر که لیست دلایل نه گفتن به پروژه کامل باشد، نوشتم و فکر می‌کنم آنقدر واضح است که نیازی به توضیح ندارد.

چگونه به پروژه‌ای نه بگوییم؟

  • به طور واضح دلایل مخالفت را بیان کنید.
  • آرام و با لحنی مهربانانه صحبت کنید.
  • طوری صحبت کنید که راضی شوند رد کردن پیشنهاد توسط شما، به ضرر آن‌ها نیست.
  • گزینه‌های دیگری را به آن‌ها پیشنهاد دهید.
  • طولانی صحبت نکنید.
  • بیش از حد معذرت‌خواهی نکنید.

آیا شما نیز نه گفتن به پروژه را تمرین می‌کنید؟

تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا