به کاخـُـن خوش آمدید :)

مهارت های مورد نیاز فریلنسرها | 4 مهارت جانبی فریلنسینگ

قبل از این‌که موضوع مهارت های مورد نیاز فریلنسرها رو باز کنیم و بهش بپردازیم، جا داره توضیح کوتاهی راجع به فریلنسینگ و فریلنسر بهتون بدم.

فریلنسینگ چیست و فریلنسر کیست ؟

فریلنسینگ یک نوع سبک کار کردن به حساب میاد و نزدیک یک دهه هست که داخل ایران افرادی به این سبک و شیوه کار می‌کنن.

خب فریلنسینگ دقیقا چه سبکی از کار کردنه ؟

فریلنسینگ دقیقا دست می‌ذاره روی مهارت‌های افراد. یعنی شما اگه می‌خوای فریلنسر بشی، باید حتما یک یا چند مهارت رو بلد باشی و داخل هر کدومش به سطح بالایی رسیده باشی و روشون مسلط باشی.

کسی که شیوه‌ی کار کردنش به صورت فریلنسینگه، تحت نظر هیچ ارگانی نیست و به صورت پروژه‌ای برای کارفرماهای مختلف کار می‌کنه.

به این دسته از افراد که با مهارت‌شون به طور مستقل و تحت نظر خودشون کار می‌کنن، می‌گن فریلنسر.

حالا چرا موضوع این مقاله ” مهارت های مورد نیاز فریلنسرها ” هست ؟ مگه فریلنسرها کسایی نیستن که مهارتی دارن ؟ پس این مهارت های مورد نیاز فریلنسرها دیگه چه صیغه‌ایه؟

به خوندن این مقاله ادامه بده تا به طور کامل برات جا بیفته این قضیه.

خیلی از افراد فکر می‌کنن برای وارد شدن به حرفه‌ی فریلنسینگ ، فقط احتیاج دارن که در یک مهارت خاص، حرفه‌ای بشن. در صورتی که اگه این افراد نگاه عمیق‌تری به فریلنسینگ داشته باشن، متوجه می‌شن که علاوه بر توجه به مهارت اصلی، حواس‌شون باید به مهارت‌های مورد نیاز فریلنسرها که باعث موفقیت هرچه بیشترشون تو این مسیر می‌شه هم باشه.

یادگیری مهارت های مورد نیاز فریلنسرها به ما کمک می‌کنه تا بتونیم تو حرفه‌ی فریلنسینگ حرفی برای گفتن داشته باشیم و بتونیم با بقیه فریلنسرها رقابت کنیم.

البته این به این معنی نیست که همه ی افرادی که وارد فریلنسینگ می‌شن ، باید روی همه‌ی مهارت های مورد نیاز فریلنسرها کاملا مسلط باشن. سوی صحبتم در این مقاله به اون دسته از فریلنسرهاییه که قصد دارن بهترین نتیجه رو از کار کردن به دست بیارن و میشه گفت : می خوان جا پاشون رو تو این حرفه سفت کنن .

همون‌طور که گفتم، مهارت های مورد نیاز فریلنسرها از مهارت اصلی اون‌ها که داخلش که تخصص ویژه‌ای دارن، جدا هستن.

در این جا با بعضی از اون‌ها آشنا می‌شیم.

تعدادی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز فریلنسرها :

1. مهارت مذاکره‌ی فریلنسرها :

مهارت مذاکره یکی از مهم‌ترین مهارت های مورد نیاز فریلنسرها هستش که می‌خوام اینج کمی بیشتر راجع بهش صحبت کنم.

مبحث مذاکره نه فقط در فریلنسینگ، بلکه برای اکثر مشاغل موضوع مهمیه. چون همون‌طور که همه‌مون تجربه داریم، رفتار و نوع صحبت افراد مختلف می‌تونه نظر ما رو راجع به این که تعامل‌مون رو با اون فرد ادامه بدیم یا نه، تغییر بده.

حتی گاهی اوقات تجربه داشتیم که به خاطر نحوه‌ی مذاکره‌ی نامناسب یک پزشک، از ادامه‌ی روند درمان تحت نظرش منصرف شدیم. می بینید ؟ تاثیر نوع مذاکره به قدری زیاده که حتی اگر پزشک بسیار خوبی هم باشیم، با شیوه‌ی نادرست صحبت کردن‌مون می‌تونیم بیماران‌مون رو از دست بدیم.

پس این موضوع برای همه‌ی مشاغل از پزشکی گرفته تا فروشندگی و … مهمه و باید بهش توجه بشه.

این قضیه تو فریلنسینگ هم کم اهمیت نیست، چون فریلنسرهای زیادی سر راه کارفرماها قرار می‌گیرن و کارفرماها خیلی وقتا برای انتخاب فریلنسر مورد نظرشون، دچار تردید می شن.

از همین رو ، رقابتی بین فریلنسرها پیش میاد که بالاخره یکی از اون ها پیروز میدان میشه. در این بین، اون دسته از فریلنسرهایی که مهارت مذاکره رو به خوبی بلدن، می‌تونن اعتماد کارفرما رو در ابتدا جلب کنن و تا آخرین لحظات تعامل‌شون اون‌ها رو راضی نگه دارن.

این دسته که به مهارت های مورد نیاز فریلنسرها توجه می‌کنن و روی اون‌ها کار می‌کنن، در آخر تعاملات‌شون سربلند و موفق خواهند بود.

البته داشتن مهارت مذاکره فقط برای جلب اعتماد و راضی نگه داشتن کارفرما به کارمون نمیاد. خیلی وقتا اگه به خوبی بتونیم مذاکره کنیم، میزان مشکلات و ابهامات احتمالی‌ای که در اواسط تعامل به وجود میاد رو کم می‌کنیم.

2. مهارت مدیریت زمان فریلنسرها :

اگر کسی حتی کمی راجع به فریلنسینگ بدونه، احتمالا به این نکته‌ی مهم برخورد کردن : فریلنسرها هر وقت و هر قدر که بخوان، می‌تونن کار کنن.

به همین خاطر، خیلی ها نسبت به فریلنسینگ حس خوبی می‌گیرن و با امید آزادی واردش می شن. اون‌ها تو این شرایط و موقعیت، چیزی راجع به مهارت های مورد نیاز فریلنسرها “به خصوص مهارت مدیریت زمان” نمی‌دونن.

در حالی که باید به این موضوع هم آگاه باشن که : آیا می‌تونن به تنهایی از پس مدیریت زمان‌شون بربیان ؟

از اون جایی که مدیریت همه‌ی جوانب زندگی فریلنسرها دست خودشونه، باید مراقب باشن که مدیریت هیچ یک از بخش‌های کار و زندگی شون از کنترل خارج نشه.

چیزی که برای خیلی‌هامون این روزها مهمه، موضوع زمان هستش. چون تنها چیزیه که اگه از دستش بدیم، دیگه نمی‌تونیم دوباره به دست بمیاریمش. این‌جاست که مهارت مدیریت زمان، به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز فریلنسرها محسوب می‌شه.

فریلنسرها باید آگاه باشن که تمام لحظات زندگی‌شون دست خودشونه و تنها اون‌ها هستن که تصمیم می‌گیرن چه ساعاتی از شبانه روز رو کار کنن و چه ساعاتی رو به انجام کارهای شخصی‌شون اختصاص بدن و یک موضوع مهم‌تر … اون‌ها خودشون انتخاب می‌کنن که چقدر کار کنن.

در این شرایط ، خیلی از فریلنسرها با پشت گوش انداختن کارهاشون، پروژه‌ی خیلی از کارفرماها رو نمی‌تونن به نتیجه برسونن و تبدیل به فریلنسر بد قول می‌شن. خیلی‌های دیگه هم با گرفتن پروژه های زیاد و کار کردن شبانه روزی، رسما خودشون رو در راه کار کردن فدا می‌کنن و یادشون میره که تفریح و وقت گذاشتن برای خانواده هم بخشی از زندگیه.

این ها همه در حالیه که مدیریت زمان فریلنسرها می تونه دستی به روی این مشکلات بکشه و به زندگی فریلنسرها سبک درستی رو اضافه کنه و بهشون کمک کنه تا هم کار کنن و هم زندگی شخصی شون رو پیش ببرن.

3. مهارت مدیریت پروژه ی فریلنسرها :

پُر واضحه که درآمد فریلنسرها با میزان وقت و تلاش مفیدی که برای کار صرف می‌کنن، ارتباط مستقیمی داره.

این موضوع یکی از مزایای خیلی مهم فریلنسینگ به حساب میاد، چون خیلی از افرادی که مشاغل دیگه‌ای دارن، کلی کار می‌کنن ولی میزان درآمدشون همیشه ثابته و تعیین اون مقدار، دست خودشون نیست.

خب در این جا خیلی از فریلنسرها برای درآمد بالا دندون تیز می‌کنن و تصمیم می‌گیرین از همه چی زندگی‌شون بزنن و از صبح تا شب و حتی گاهی اوقات از شب تا صبح کار کنن. این دسته از فریلنسرها به قدری پروژه‌های مختلف ‌می‌گیرن که کل زندگی‌شون تو کار کردن خلاصه میشه.

این دسته از فریلنسرها، نمی‌تونن برنامه‌ریزی دقیقی برای پروژه‌هاشون داشته باشن. از این رو، کارفرماهای زیادی رو ناراضی نگه می‌دارن و نه خودشون از کار لذت می‌برن، نه کارفرما به نتیجه‌ی دل‌خواهش می‌رسه.

در کل به دلیل این که فریلنسر ها کسی رو بالای سرشون ندارن تا به عنوان مدیر ، حواسش به کارهایی که انجام میدن باشه ، خودشون باید مدیریت پروژه هاشون رو بر عهده بگیرن .

این کار اون قدرها هم ساده نیست که بشه به راحتی از کنارش گذشت و پیش خودمون بگیم: خب این که راحته، یه برنامه‌ریزی ساده و راحت برای پروژه‌ها می‌کنیم دیگه. اصلا این طور نیست.

هر کسی با شناختی که از خودش داره و با آگاهی نسبت به اتفاقات غیر منتظره‌ای که حین کار ممکنه پیش بیاد، باید در نظر بگیره که انجام دادن چه تعداد پروژه در ماه می‌تونه براش مناسب باشه .

به طوری که هم بتونه همه‌ی پروژه‌ها رو سر وقت و با کیفیت مطلوب به دست کارفرما برسونه، هم بتونه هنگام رخ دادن اتفاقات از قبل تعیین نشده و غیر منتظره، شرایط کار و زندگی‌اش رو متعادل کنه.  

4. مهارت مدیریت رسانه‌ی فریلنسرها :

علی رغم اینکه خیلی‌ها فکر می‌کنن مدیریت رسانه موضوع خیلی مهمی نیست، یکی از کاربردی‌ترین مهارت های مورد نیاز فریلنسرها ، همین مهارت هستش که باعث پیشرفت اون‌ها میشه .

این روزها نسبت به قبل اهمیت رسانه برای همه‌ی کسب و کارها بالاتر رفته، چون روزمرگی اکثر ما آدما با همین رسانه‌ها سپری میشه‌. البته خوبه همین جا بهتون بگم که درسته فعالیت در رسانه‌ها ما رو با رشد زیادی رو به رو می‌کنه، ولی کوچک‌ترین حرکت اشتباهی در اون، می‌تونه ما رو به چند پله پایین‌تر بکشونه .

پس مدیریت رسانه رو باید جزو یکی از اساسی ترین مهارت های مورد نیاز فریلنسرها بدونیم و اون رو جزو موضوعات مهم تو کسب و کارمون قرار بدیم و به خوبی اون رو یاد بگیریم. با این امید که از این طریق، هم افرادی که در حیطه‌ی کاری ما مشغول هستن رو بیشتر بشناسیم و هم کارفرماهای مخصوص خودمون رو در این رسانه‌ها پیدا کنیم .

نتیجه گیری :

اگر قبل از ورود به این حرفه ، نسبت به مهارت های مورد نیاز فریلنسرها آگاهی داشته باشیم، می‌تونیم زودتر برای یادگیری اون‌ها اقدام کنیم و روی خودمون کار کنیم تا با آمادگی بیشتری واردش بشیم.

با این کار، مطمئنا روند موفقیت‌مون سریع‌تر میشه و از ابتدا می‌تونیم با کیفیت بهتری پروژه‌های کارفرماها رو به نتیجه برسونیم .

غیر از این‌ها، مهم‌ترین نکته اینه که ما با توجه به مهارت های مورد نیاز فریلنسرها ، سبک زندگی فریلنسری رو هم به بهترین شکل می‌سازیم.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا