فریلنسر تولید محتوا | از نویسنده تا تولید کننده مستقل

داستان این‌جوریه که همیشه، همیشه و همیشه مدال‌ طلای رقابت تو فضای مجازی و وب‌سایت‌ها دست تولید محتواست. حالا باید بریم ببینیم به چه کسایی می‌گن فریلنسر تولید محتوا ؟ شاید فکر کنید صرفا اشخاصی که وبلاگ‌نویسن و اطلاعات یه کالا رو درمیارن زیر مجموعه این گروه قرار بگیرن. ولی باید بگم که حوزه تولید محتوا شامل حرفه‌های زیادی می‌شه.

من تو این مقاله می‌رم سراغ مهمترین‌هاش. اگر عمری هم باقی بود در آینده همه‌شو یکجا جمع می‌کنم. ولی خبر خوبه دیگه اینه که راجع‌به هرکدوم از این زیرمجموعه‌ها قرار جدا صحبت کنیم. همین الانش هم درمورد فریلنسر نویسنده و فریلنسر تایپیست دوتا مقاله خوب رفتیم. پس همراهمون باشید تا از دنیای تولید محتوا سردربیاریم.

زیرمجموعه‌های فریلنسر تولید محتوا

اگر تو این حوزه فعالیت می‌کنید و به خودتون فریلنسر تولید محتوا می‌گید، شاید بد نباشه همکارهای دیگه‌تون هم بشناسید. همینطور با آشنایی بیشتر با انواع مشاغل این حوزه می‌تونید برای گسترش کارتون و رو آوردن به شاخه‌های دیگه فکر کنید.

استراتژیست محتوا

دیدید وارد یکسری سایت‌ها که می‌شید، نظم موجود تو محتواش شگفت‌زده‌تون می‌کنه؟ لینک‌های داخلی و خارجی منظم، هدفمندی محتوا، چیدمان وبلاگ‌ها، اطلاعات دقیق و … این کارها زیر نظر یه فریلنسر تولید محتوا به نام استراتژیست محتوا انجام می‌شه.

برای راه‌اندازی یه بیزینس اونم تو بستر مجازی قطعا نیاز به نوشتن راجع‌به هرچیزی که شما ارائه می‌دید هست. اما این که این نوشته‌ها، وبلاگ‌ها، مقاله‌ها و غیره در چه موردی باشه، یا چه هدفی و به چه سویی از خود نوشتن مهم‌تره. همین باعث می‌شه سایتی مثل متمم سال‌ها فعالیت کنه و ذره‌ای هم از مسیرش جدا نشه.  درواقع یه استراتژیست محتوا مثل یه ناظر ساختمونی می‌مونه. اگر جایی کار اشتباه پیش بره، از روند اصولیش دربیاد و از هدفی که پیش‌بینی شده دور بشه گوشزد می‌کنه. در این بین فریلنسر تولید محتوا ما که ناظرمون به‌حساب میاد از زمان انتشار محتواها، اولویت انتشارشون و اهمیت پربار بودن برخی از وبلاگ‌ها و … هم ما رو باخبر می‌کنه. خلاصه که برای هر بیزینس درست و حسابی‌ای حضور همچین شخصی ضروریه.  

نویسنده

این مورد خودش یه داستان طولانی داره. نویسنده‌ها برای سال‌ها به عنوان تنها فریلنسر تولید محتوا به‌حساب میومدن. البته که بیراه هم نبوده. همین الانش هم سنگینی بار تولید محتوا رو دوش فریلنسرهای نویسنده‌ست. اما مسئله‌ای که هست اینه‌که یه نویسنده می‌گیم و صدتا نویسنده از کنارش میاد بیرون.

یکی دو تا نیست ماشالا. از وبلاگ‌نویس‌ها گرفته، تا ویراستارها و نویسنده‎‌های تکنیکی و …

نویسنده خوب کسیه که فقط درمورد چیزی که می‌دونه ننویسه، بلکه اون چیزی رو که می‌دونه طوری بیان کنه که یک شخص تازه وارد هم بتونه درکش کنه. درواقه پروسه مطالعه، درک، و نوشتن باید دقیق انجام بشه. شما چیزی رو که می‌خونید باید طوری که فکر می‌کنید بقیه بهتر باهاش ارتباط می‌گیرن بیان کنید. مخصوصا تو بحث‌های تخصصی‌تر. حالا راجع‌به این موارد می‌تونید یه‌سر به وبلاگ فریلنسر نویسنده بزنید و دقیق‌تر مطالعه کنید.   

اما اعضای اصلی این مجموعه:

  • نویسنده وبلاگ
  • ژورنالیست برند
  • کپی رایتینگ
  • نویسنده فنی
  • نویسنده شبکه اجتماعی
  • فیلمنامه نویس(حوزه تبلیغاتی)
  • نویسنده محتوا طولانی
  • نویسنده تبلیغاتی و ارتقا بند

عکاس

یه فریلنسر تولید محتوا عکاس بهتر از هرکسی می‌دونه که باید برای محتوای موجود چه سوژه‌ای پیدا کنه و تو چه فضایی عکسش رو بگیره. درحال حاضر اکثر برندها، تولیدی‌ها، سایت‌ها زمان و مکان کافی برای اختصاص دادن به عکاسی ندارن. ترجیحشون استخدام فریلنسر عکاس، ارسال نمونه کارها، و سپردن صفرتاصد کار به اون شخصه.

اگر فریلنسر تولید محتوا تو حوزه عکاسی مشغول به‌کار باشه، و توکارش هم حرفه‌ای باشه، بدون مشکل پروژه‌ رو پیش می‌بره. از انتخاب مکان مناسب برای عکاسی گرفته تا تنظیم نور. حالا برای بهتر شدن کار کلی خلاقیت هم می‌شه به‌کار برد. مثلا شاید شما هم کلی عکس از برندهای پوشاک وسط تعمیرگاه و دشت و جنگل دیده باشید. این نوآوری‌ها اگر با اصول و فکرشده باشه، کلی تو جذب مشتری می‌تونه کمک کنه.

فیلم‌بردار

ما هر روز کلی زیرنویس تبلیغاتی موقع تماشای تلوزیون می‎‌بینیم. اما خیلی‌هاشون به سرعت فراموش می‌شن. فراموش شدن تبلیغات یعنی ضرر برای اون سازمان. اما حافظه تصویری این‌جوری نیست. خیلی قدرت بیشتری داره. حالا حالاها هم فراموش نمی‌شه. من خودم هنوز تبلیغت‌های چندسال پیش نایکی رو که کلی بازیکن توش بود یادمه و بعضی اوقات حتی می‌رم یوتیوب و نگاهشون می‌کنم. این یعنی بازخورد درست. حالا چرا اینارو می‌گم؟ برای این که به اینجا برسیم: فریلنسر تولید محتوا بعدی فیلمبرداره.

درحال حاضر اکثر بیزینس‌ها از کوچیکشون تا بزرگ، رو آوردن به ساخت تیزر و به‌طور کلی تبلیغ ویدئویی. این یعنی رشد بازارکار فریلنسهای فیلم‌بردار.

تولیدکننده مستقل

گاهی پروژه یا بیزینسی که شروع کردیم انقدر بزرگ می‌شه که دیگه کنترل کار و حتی جلو بردنش خارج از کنترله. این که بخوایم روی تموم کارها نظارت کنیم و همه‌چیز رو به درستی انجام بدیم، عملا نشدنیه.

در این مواقع می‌شه به جای استخدام ده‌ها فریلنسر تولید محتوا یه نفر رو استخدام کرد. اون یه نفر هم فریلنسر تولیدکننده‌ست.

کار این فریلنسر عزیزمون تو مرحله اول مطالعه کامل درمود بیزینس ما و رسیدن به اشراف کامل درباره زیر‌وبم کار هستش. بعد از اون باید به انتخاب خودش فریلنسرهای لازم رو پیدا کنه و یه تیم تروتمیز شکل بده. با استخدام فریلنسر تولید محتوا برای هر بخش زحمت نظارت و ارزیابی میفته رو دوش خودمون. اما با داشتن یه تولیدکننده مستقل ما فقط پیشروی کار رو می‌بینیم و اگر تذکری یا پیشنهادی لاز بود به یک نفر می‌دیم. این مورد درحال حاضر یکی از بهترین روش‌ها برای بیزینس‌های کلانه.

لپ کلام برای تولید محتوا

فریلنسر تولید محتوا یکی دوتا نیست و همه‌ش هم تو یه وبلاگ نمی‌گنجه. من هدفم از نوشتن این مقاله صرفا آماده کردن ذهن مخاطب برای ورود به هرکدوم از این زیرشاخه‌ها برای آشنایی دقیق با هر حرفه‌ بود.

در آینده تموم این زیرمجموعه‌ها معرفی می‌شن تا شما بتونید از پروسه تولیدمحتوا به‌خوبی سردربیارید.

مخ‌لص

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

نظر

2 نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا