فریلنسری در سفر | 5 نکته که فریلنسرها باید در مسافرت رعایت کنند

فریلنسری در سفر

همون‌طور که می‌دونید، فریلنسینگ تا حد زیادی آزادی رو تو کار و زندگی‌مون میاره. بهمون اجازه می‌ده که هرجا، هروقت و هرقدر که دل‌مون می‌خواد، کار کنیم.

ما فریلنسرها هیچ محدودیتی تو انتخاب محیط کار نداریم. چون تحت نظر ارگان خاصی کار نمی‌کنیم و هرچیزی که به کارمون بستگی داره رو خودمون انتخاب می‌کنیم.

خیلی از فریلنسرها، خونه دفتری رو به عنوان محیط کار انتخاب می‌کنن. خیلی‌ها هم کافه، فضا اشتراکی، کتابخونه، پارک و … رو برای کار کردن ترجیح می‌دن.

موضوعی که تو این مقاله قصد دارم بهش بپردازم، فراتر از محیط ثابت کار کردن فریلنسرهاست.

ما می‌تونیم در کنار کار کردن تو محیط کار همیشگی‌مون، فریلنسری در سفر رو هم تجربه کنیم. از اون‌جایی که واضحه، ما فریلنسرها می‌تونیم هروقت که دل‌مون خواست، به سفر بریم و همون‌جا پیگیر کارهامون هم باشیم.

اصلا فریلنسری در سفر صفای دیگه‌ای داره.

حرف راجع به این موضوع زیاد دارم. اول می‌خوام بهتون بگم که فریلنسری در سفر برای کدوم دسته از فریلنسرها مناسب تره. بعد از اون، راجع به این‌که کدوم دسته از فریلنسرها بهتره که تو سفر کار نکنن صحبت می‌کنم و در آخر، یک سری نکات راجع به این‌که چکار کنیم تا فریلنسری در سفر برامون به یک تجربه‌ی خوب تبدیل بشه، می‌گم.

تجربه‌ی فریلنسری در سفر برای کدوم دسته از فریلنسرها شیرین‌تره ؟

تو سفر عموما قراره بهمون خوش بگذره و خاطره‌ی خوبی برای خودمون و اطرافیان بسازیم. حالا تصور کنید تو اون دوره که از محیط همیشگی جدا شدیم، از اتفاقاتی که می‌افته و چیزهایی که می‌بینیم الهام بگیریم و تو کار ازشون استفاده کنیم. مطمئنا با این کار، تاثیرش رو تو روند انجام پروژه می‌بینیم.

بعضی از مهارت‌هایی که می‌تونه فریلنسری در سفر رو برامون دلنشین و مفید کنه، عبارت اند از :

عکاسی

اگه یک عکاس فریلنسر زمانی رو برای مسافرت رفتن خالی کنه، می‌تونه بعد از برگشتن از سفر، کوله باری از ایده رو به همراه داشته باشه. با دوربین تو دستش، به هر چیزی برسه که براش الهام بخش و جالب باشه، اون رو ثبت می‌کنه و هر موقعی که لازم بود، ازشون استفاده می‌کنه.

ممکنه مدت‌ها به دنبال ایده‌ای برای یکی از پروژه‌ها باشه و ذهنش به بن بست رسیده باشه. فریلنسری در سفر می‌تونه اون رو به سمت چیزی که می‌خواد، نزدیک کنه.

طراحی گرافیک

برای یک فریلنسر طراح گرافیک، لازمه که تصاویر زیادی ببینه و مهم‌تر از اون، نیازه که بتونه به خوبی ببینه.

فریلنسری در سفر باعث می‌شه تعدد مناظر جلو چشمش بیشتر بشه و همین موضوع بهش کمک کنه تا ایده‌های بیشتر و بهتری بیاد تو ذهنش.

تماشای ریز مزئیات جنگل، دریا، بناهای تاریخی، مردم و … به یک طراح گرافیک دید می‌ده و براش الهام‌بخشه. در کنارش، یک تفریح خوبی هم داره و خستگی‌هاشو از بین می‌بره.

مترجمی

یک فریلنسر مترجم از اون‌جایی که نیاز به تجهیزات زیادی برای کار کردن نداره، به راحتی می‌تونه هرجایی کار کنه و ازش لذت ببره.

حتی تو سفر.

می‌شه بخشی از روز رو تو یکی از کافه‌های جذاب شهری که بهش سفر کرده، بگذرونه و کارش رو همون‌جا پیش ببره.

مهارت‌های زیادی هستن که می‌شه به راحتی تو سفر هم مشغول‌شون بود. ولی برای این‌که مطالب این نقاله از حوصله خارج نشه، به همین موارد اکتفا می‌کنم.

کدوم دسته از فریلنسرها با فعالیت فریلنسری در سفر ، باید تو هتل زندونی بشن ؟

در کنار این مشاغلی که گفتیم، شغل‌هایی هم هستن که نیاز به تمرکز بالا و شرایط خاصی برای کار کردن دارن.

بعضی از اون‌ها رو این‌جا نام می‌برم.

برنامه نویسی

می‌شه گفت همه‌ی شاخه‌های برنامه نویسی از سنگین‌ترین مهارت‌ها هستن.

خودم به شخصه هیچ فریلنسر برنامه نویس خفنی رو ندیدم که بدون ایجاد کردن شرایط خاصی برای کار کردن، بره سراغ طراحی سایت و یا کد زدن.

برای این دسته از افراد، فریلنسری در سفر ممکنه خیلی خوشایند نباشه. چون باید ساعات زیادی رو تو هتل بمونن تا کار رو به یه جای خوبی برسونن.

علاوه بر این، چیزی در سفر نیست که به روند کارشون کمک کنه و بهشون دید بده.

برعکس عکاس‌ها و طراحان گرافیک و … .

پیشنهاد من اینه که فریلنسرهای برنامه نویس، صرفا برای تفریح و خوش گذرونی تایمی رو برای سفر خالی کنن و تو اون مدت، کمی دست از کد زدن بردارن. این‌طوری زمان مفیدی رو صرف استراحت و تفریح کردن و بعد از اون می‌تونن با انرژی بیشتری برگردن سر کار.   

نویسندگی 

کسایی که کارشون تولید محتوا و نویسندگیه، حتما تجربه داشتن که بعضی اوقات حتی برای نوشتن یک لغت هم مغز یاری نمی‌کنه و عملا کارشون رو متوقف می‌کنه.

دست به قلم‌ها همیشه باید ذهن تر و تازه‌ای داشته باشن. باید جاهای مختلفی برن و حتی به نظر من نویسنده‌ها باید محیط کارشون رو هر چند وقت تغییر بدن تا بتونن در شرایط مختلف، خوب فکر کنن و بنویسن. اما این دسته از فریلنسرها هم مثل برنامه نویس‌ها، نیاز به تمرکز بالایی برای کار کردن دارن.

از این رو، ممکنه فریلنسری در سفر براشون خیلی مفید و کارا نباشه. چون درسته که محیط اطراف‌شون تغییر کرده، ولی به هر حال شرایط مناسبی برای تمرکز کردن مهیا نیست.

فریلنسرهای نویسنده در سفر می‌تونن از موقعیت‌هایی که داخلش قرار می‌گیرن، الهام بگیرن و اون‌ها رو ثبت کنن تا روزی ازشون استفاده کنن.

نکات قابل توجه برای فریلنسری در سفر

برای این‌که فریلنسری در سفر خوبی رو تجربه کنید، نیازه که بعضی نکات رو در نظر بگیرید. تعدادی از اون‌ها رو این‌جا براتون می‌گم.

برای کار و تفریح‌تون برنامه ریزی کنید

حواس‌تون باشه که اگه قراره تو سفر کار کنید، حتما برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا بتونید هم از کار لذت ببرید، هم از سفر.

بنا به تعداد روزی که قراره در سفر باشید و جاهایی که باید برید و  تفریحاتی که می‌خواهید داشته باشید، کارها رو بچینید.

ساعاتی از روز که بقیه همسفرها می‌خوان جایی برن یا کاری کنن که شما علاقه‌ی زیادی بهش ندارید رو مشخص کنید و اون تایم رو برای کار کردن خالی کنید.

زمان خوابیدن و بیدار شدن رو در نظر بگیرید تا بتونید مثل روزهای عادی به طور منظم برای ساعات‌تون برنامه ریزی کنید.

در کل، فریلنسری در سفر برای هر فردی شرایط خاصی رو ایجاد می‌کنه. هر کدوم از فریلنسرها باید با توجه به موقعیت‌های پیش اومده برنامه ریزی شخصی خودش رو داشته باشه.

اینترنت، یکی از معضل‌های فریلنسری در سفر

کاملا واضحه که فریلنسرها برای کار کردن و انتقال بخش‌های انجام شده‌ی پروژه به کارفرما، احتیاج به اینترنت دارن.

دیگه خودتون می‌دونید سر و کله زدن با اینترنت ضعیف چقدر می‌تونه رو اعصاب باشه. این موضوع حتی برای کسایی که اینترنت رو فقط برای چرخ زدن تو فضاهای مجازی می‌خوان هم کلافه کننده‌ست. حالا تصور کن کار و بارت به اینترنت گره خورده باشه. مطمئنا دیوانه کننده‌ست.

حتما و حتما قبل از رفتن به سفر، سرعت اینترنت رو چک کنید و یا اگه قراره از اینترنت هتل استفاده کنید، به اطلاعاتش دقت کنید تا به راحتی کارهاتون رو پیش ببرید.

انتخاب محیط مناسب برای کار کردن

قبل از این‌که فریلنسری در سفر رو تو ذهن‌تون قطعی کنید، خوبه دقت داشته باشید که به کجا قراره سفر کنید و شرایط اون سفر چطوریه.

اصلا شاید کار کردن تو شرایطی که همسفرها ایجادش کردن، نشدنی باشه.

پیشنهاد می‌کنم توجه کنید که با چه افراد قراره به سفر برید، اصلا کجا قراره برید و … . تا بتونید بهتر تصمیم بگیرید که کارتون رو تو سفر هم پیگیری کنید یا نه فقط به استراحت و تفریح بپردازید.

بعضی جاها که بهشون سفر می‌کنیم، برای ما آرامش‌بخش هستن و بهمون حس کار کردن می‌دن. یا خیلی جاها پتانسیل این رو دارن که شرایط تمرکز کردن و پیگیری کارها رو بهمون بدن.

اگه قراره به این‌طور جاها سفر کنید، ایده‌ی فریلنسری در سفر می‌تونه جالب و هیجان‌انگیز باشه. در غیر این صورت، ممکنه باعث بشه نه از سفر لذت ببریم، نه از کار کردن.

ارتباط با کارفرما در سفر فراموش نشه

اوه اوه اوه … رسیدیم به بخشی که خیلی از کارفرماها ازش شاکی‌ان. یعنی در دسترس نبودن فریلنسر.

بعضی از فریلنسرها بعد از این‌که پروژه رو قبول می‌کنن، دیگه گم می‌شن تااااا پس از تلاش‌های فراوان کارفرما بالاخره پیدا بشن. فریلنسرهای عزیز نکنید این کارها رو. 

حالا چرا اینا رو این‌جا گفتم ؟ چون خیلی از فریلنسرها همین‌طوری تو شرایط عادی از دسترس خارج تشریف دارن. چه برسه که تو سفر هم باشن.

لطفا… حتما… تو سفر هم که هستین، پاسخگوی کارفرماها باشین. شاید کار مهم و ضروری‌ای باهتون داشته باشن که تو روند انجام پروژه تاثیرگذار باشه.

فریلنسری در سفر بدون مدیریت اقتصادی ؟

 شدنیه ؟

شرایط کاری‌تون رو بسنجید. ببینید آیا درآمد هر ماه‌تون ثابته ؟ اگه ثابته، آیا اون مقدار درآمد برای هر ماه‌تون کافیه ؟ آیا با درآمدی که در ماه دارید، می‌تونید پس‌انداز هم بکنید ؟

هر فریلنسری با شروع فعالیتش به این موضوع پی می‌بره که درآمد ماهیانه‌اش ثابت نیست. تازه‌کارها هم که جای خود دارن. درآمدشون ناپایدار و نسبتا پایینه.

با وجود این شرایط، ما فریلنسرها باید دقت بیشتری در خرج کردن داشته باشیم. وقتی که درآمد بالایی داریم، باید به فکر روزهایی باشیم که شاااید کارفرمایی سراغ‌مون نیاد یا اصلا شاید شرایط کار کردن رو برای مدتی نداشته باشیم.

فریلنسری در سفر هم با وجود این‌که به شدت لذت‌بخشه، ولی خب ممکنه هزینه‌های ما رو نسبت به روزهای عادی بیشتر کنه. پس باید توجه داشته باشیم که به حد معقولی خرج کنیم که یه روز کفگیرمون نخوره ته دیگ.

منبع : مقاله‌ی How to Go on Vacation When You’re a Full-Time Freelancer از سایت freelancer.com

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا