به کاخـُـن خوش آمدید :)

درآمد فریلنسرها چقدره؟ | می­‌شه روی درآمد فریلنسینگ حساب کرد؟

قطعا قبل از ورود به هر حرفه­ای، در کنار علاقه به اون کار، موقعیت اجتماعیش و سازگاریش با روحیاتمون، درآمد اون شغل هم برای همه مهمه، چه بسا خیلی­ها قبل از هرچیزی به پولی که از کارشون قراره دربیارن فکر کنن. کسایی که می­­خوان وارد حرفه فریلنسینگ بشن هم از این قاعده مستثنی نیستن و قطعا چیزی که ذهنشونو خیلی درگیر می­کنه اینه که؛ درآمد فریلنسرها چقدره؟ یا دقیق­تر بگم درآمد فریلنسرها تو ایران چقدره؟ و اینکه اصلا می­تونن روی این درآمد حساب باز کنن یا نه؟ تو این مقاله می­خوام درکنار آمار و اطلاعات در مورد درآمد فریلنسرها، یه منظره­ی جدیدی از این موضوع که خیلی­ها درگیرش هستن ترسیم کنم، که شاید جواب خیلی از سوالاتون هم بتونید از لابه­لاش در بیارین. پس با من همراه باشید.

عوامل موثر بر درآمد فریلنسرها

عوامل زیادی باعث کم و زیاد شدن درآمد فریلنسرها می­شه که اینجا سعی می­کنم مهمترین و موثرتریناشونو براتون بگم:

تخصص

منظورم از تخصص تو این بخش، کاری که فریلنسرها بلدن نیست. بلکه میزان تسلطتشون روی تخصصشونه. یعنی چی؟ ببینید شما هرجای دنیا، بگردی دنبال هرشغلی، قطعا کسایی که توش بهترینن دارن پول بیشتری هم درمیارن.(یکم ایران در این زمینه ممکنه طبق آمار پیش نره. با این حال دلیل نمی­شه که ما طبق استاندارد جهانی پیش نریم.) درآمد فریلنسینگ هم دقیقا پیرو همین الگوریتم هست. یعنی فریلنسر هرچقدر تو کارش حرفه­ای باشه، پول بیشتری هم درمیاره. پس یکی از عوامل مهم تو درآمد فریلنسرها، میزان حرفه­ای بودنشونه. اگر کیفیت کاری بالایی داشته باشن، با توجه به همون کیفیتی که تحویل کارفرما می­دن، قیمت بالاتری هم می­تونن به کارفرما پیشنهاد بدن. پس تخصصو فراموش نکنید.

شخصیت حرفه­‌ای

فریلنسرها، اوایل کارشون ممکنه بخاطر گرفتن یکی دوتا پروژه فکر کنن که دیگه کار تمومه و افتادن تو مسیر پول درآوردن. اما درآمد فریلنسرها به یکی دوتا پروژه محدود نمی­شه. برای گرفتن پروژه بیشتر و جذب کارفرماهای بیشتر جدا از کیفیت کاری، به شخصیت حرفه­ای هم نیاز دارن. اگر بخوام راحت بگم، این فریلنسرهایی که می­بینید خیلی خوب پول درمیارن و مداوم مشغول کار هستن، درکنار نون بازو(همون مهارتوشن) نون شخصیت حرفه­ایشون هم می­خورن. حالا اینکه شخصیت حرفه­ای فریلنسر چیه و چجوریه، بحثش جداست، ولی چند موردش می­تونه، مدیریت ارتباط با کارفرما، مدیریت زمان، مدیریت مالی، کیفیت مطلوب و قیمت معقول باشه.

کار طاقت­ فرسا

بدیهیه اگر صبح تا شب کار کنید پول بیشتری هم درمی­آرید. بعضی از فریلنسرها هم برای اینکه پول بیشتر دربیارن به صورت فرساینده­ای مشغول کار می­شن که البته ما به هیچ عنوان پیشنهاد نمی­کنیم. به­جای روزی پونزده ساعت کار و انجام همزمان چند پروژه، می­شه کیفیت کار رو بالا برد و در ازای هر پروژه پول بیشتری گرفت. ولی خب فریلنسینگ این پتانسیلو داره که هرچی بیشتر توش کار کنی پول بیشتری هم دربیاری.(طبعا استثنائاتی هم داره) پس ناگزیر کار طاقت­فرسارو به عنوان یکی از عوامل موثر تو درآمد فریلنسرها و کسایی که دورکاری می­کنن قرار دادم.

خلاقیت

این موردو می­شه به عنوان یکی از مهمترین دلایل بالا رفتن درآمد فریلنسرها حساب کرد. چیزی که ما تو این سال­ها دیدم، این بوده که عموما فریلنسرهایی که خلاقیت بیشتری تو کارشون به خرج می­دن و کم کاری نمی­کنن معمولا هم پروژه­های بیشتری می­گیرن، هم قیمت بیشتری برای انجام پروژه پیشنهاد می­دن. خلاقیت تقریبا رابطه مستقیمی با یادگیری داره. فریلنسرهایی که زمان بیشتری به یادگیریشون اختصاص می­دن و مدام درحال افزایش مهارتاشون هستن، راحت­تر برای انجام پروژه خلاقیت به خرج می­دن و طبیعتن قیمت بالاتری هم کاراشون داره. برای همین یادگیری هم ضمیمه خلاقیت کردم. اینجوری بگم: خلاقیت به علاوه یادگیری نتیجش می­شه درآمد بالاتر.

شبکه اجتماعی فعال

درآمد فریلنسرها بعضا فقط از پلتفرم­های فریلنسینگه. اما اطلاعاتی که ما داریم نشون می­­ده فریلنسرهایی که شبکه اجتماعی فعالی دارن درآمد بالاتری هم دارن. سوشال مدیا جدا از اینکه فریلنسرهارو مستقیم به کارفرما وصل می­کنه، یه ویترین فوق­العاده برای نمونه­کاراشون هم هست. هرچی این ویترین بزرگتر باشه، نمونه­کارای بیشتری از فریلنسرها دیده بشه، کارفرمای بیشتری هم جذب می­کنن و درنتیجه می­تونن پول بیشتری هم دربیارن.

آگاهی از ارزش تخصص

فریلنسرهایی که ارزش کارشونو پایین نمیارن و نسبت به کیفیت کار و زمانی که می­ذارن قیمت معقولی هم می­گیرن، در بلند مدت پول بیشتری هم درمیارن. و همینطور بازار کار بقیه فریلنسرهارو هم خراب نمی­کنن.

درآمد فریلنسینگ رابطه­ی تنگاتنگی با این نوع آگاهی داره. شما فرض کنید، کیفیت کار فریلنسر(A) در حد ایده­آل اون حرفشه، ولی پولی که می­گیره برای کسیه که از حد استاندارد به شدت پایین­تره. این مسئله تو کوتاه مدت می­تونه باعث بشه فریلنسر(A) پروژه بیشتری بگیره و درآمد خوبی داشته باشه. ولی بعد یه مدت اگر درآمد فریلنسر(A) رو با فریلنسر(B) که نسبت به تخصصش پول می­گیره مقایسه کنیم می­بینیم که فریلنسر(B) در طول یکسال با انجام مثلا دوازده تا پروژه دوبرابر فریلنسر(A) که درطول سال بیست تا پروژه انجام داده، درآمد داشته. به همین خاطره که فریلنسرهایی که ارزش کارشونو پایین نمیارن، درآمد بالاتری هم دارن.

درآمد فریلنسرها با توجه به نوع تخصصشون

هر تخصصی می­تونه تو میزان درآمد فریلنسرها موثر باشه. مثلا درآمد فریلنسر برنامه­نویس با مترجم یکی نیست. یا فریلنسر گرافیست ممکنه درآمد بیشتری نسبت به تایپیست داشته باشه. در ادامه به بعضی از حرفه­ها که درآمد خوبی دارن می­پردازم:

برنامه­ نویس

برنامه­نویس­ها یکی از پردرآمدترین فریلنسرها هستن. یکی از دلایل این موضوع اینه که، حرفه­شون مستلزم یادگیری بلندمدت و زمان گذاشتنه. شاید بیشتر از اکثر کارهای آنلاین، برنامه­نویسی، نیازمند وقت و انرژی خیلی زیاد، هم برای یادگیری هم برای انجام پروژه باشه.

گرافیست

اگر یادتون باشه؛ یکی از عوامل موثر تو درآمد فریلنسرها خلاقیتشون بود، گرافیست­ها از اون دسته فریلنسرها هستند که خلاقیت و نوآوریشون برای انجام پروژه­های مختلف باعث شده که جز کسایی باشن که از این حرفه پول خوبی دربیارن.

تولید محتوا

اگر از بزرگترین متخصص­های تجارت الکترونیک بپرسید آینده در اختیار چیه!  قطعا بدون مکث جواب می­دن:”تولید محتوا”. تجارت و درآمدزایی بدون محتوا در بستر کارآنلاین تقریبا غیرممکنه. بخاطر همین اگر یک جستوجوی کوچیک بکنید، می­بینید که یکی از پر­درآمدترین فریلنسرها اونایی هستن که مشغول تولید محتوا و به نوعی نویسندگی هستن.

متخصص سئو

اگر برگردیم به دوران نوجوونیمون، یکی از ابتدایی­ترین سوال­های فلسفیمون که خیلی هم باهاش شوخی می­کردی این بود:” اول مرغ بود یا تخم­مرغ؟” این سوال بعد از مدت­ها دچا تحول شده و تبدیل شده به این:” اول سئو بوده یا محتوا؟!!!!” این دوتا یجوری مکمل همدیگه شدن، و به قدری تو رشد تجارت آنلاین اکثر صنف­ها تاثیرگذار بودن که هیچ­کس نمی­تونه ادعا بکنه که بدون استفاده از این دو برادرناتنی توانایی گسترش بیزینس خودشو داره. درآمد فریلنسرها در هر شاخه­ای رابطه مستقیم با میزان دیده شدنشون داره و دیده شدن بدون شک نیاز مبرم به سئو داره.

آمار رسمی درآمد فریلنسرها

روز به­روز با افزایش تعداد فریلنسرها آمار و ارقام مختلف در موردشون هم بالا می­ره. ا میزان درآمدشون گرفته تا تعدادشون و همینطور درصد رشد جامعه فریلنسینگ در دنیا، یکسری آمار رسمی از درآمد فریلنسرها در آمریکا و کشورهای دیگه داریم که می­ریم با هم مرورشون کنیم:

درآمد فریلنسرها طبق آمار رسمی رسانه­‌ای:(payoneer)  و (ZipRecruiter)

طبق مطالعه‌­ای که تو سال 2015 روی  23هزار فریلنسر از 180 کشور دنیا انجام شد، با میانگین 36 ساعت کار در هفته درآمدی معادل 21دلار در ساعت بدست اومد. که معادل سالیانه 36هزار دلار هست، که از اکثر افرادی که فریلنسر نیستن بالاتره. البته نباید فراموش کنیم که این میانگین درآمد فریلنسرهای جهانه و خیلیا هستن که طبق تخصص، مهارت و کیفیت کاریشون پول بیشتری می­گیرن. اما چیزی که جالبه اینه که بعد از چهار سال یعنی در سال 2019 طبق مطالعه­ای که رسانه­ی ZipRecruiter انجام داد، این رقم با رشد 49درصدی روبه­رو شده بود و میانگین درآمد فریلنسرهای دنیارو سالیانه 58هزار دلار تخمین زده بود که خودش نشون دهنده­ی رشد تصاعدی این حرفه و علاقمندانش هست.

آمار رسمی cnbc از درآمد فریلنسرهای آمریکا در سال 2020

طبق این مطالعه تعداد فریلنسرهای آمریکا در سال 2019 حدود 60 میلیون نفر بوده که شمال فریلنسرهای تمام وقت و پاره وقت می­شه. در این مقاله 25 تا از پردرآمدترین شاخه­های فریلنسینگ با میزان درآمدشون آورده شده. درآمد فریلنسرها طبق این آمار می­تونه سالیانه از 90هزار دلار تا 170هزار دلار برسه.

همینطور طبق مطالعه‌­ی MBO partners حدود 15میلیون از جامعه‌­ی فریلنسینگ آمریکا تمام­‌وقت کار می­‌کنند که نیمی از این دسته، گفتن که در شغل حال حاضرشون امنیت مالی بالاتری نسبت به شغل­های سنتی دارن. در ادامه این مقاله اومده که تقریبا یک پنجم جامعه فریلنسینگ تمام‌­وقت  آمریکا با درآمد حداقلی 100هزار دلار کار می­کنن.

بریم با هم چندتا از حرفه­های فریلنسینگ پردرآمد آمریکارو به همراه میانگین درآمدشون چک بکنیم:

حقوق شرکت­‌ها

درآمد در هر یک ساعت: 85دلار

درآمد سالیانه: 170هزار دلار

حقوق قراردادها

درآمد در هر یک ساعت: 75دلار

درآمد سالیانه: 150هزار دلار

شبکه اینترنتی و مدیریت سیستم

درآمد در هر یک ساعت­: 60دلار

درآمد سالیانه: 120هزار دلار

تولید محتوا و متخصص سئو

درآمد در هر یک ساعت­:50دلار

درآمد سالیانه: 100هزار دلار

گرافیست

درآمد در هر یک ساعت­: 50دلار

درآمد سالیانه: 100هزار دلار

توسعه بستر موبایل

درآمد در هر یک ساعت­: 50دلار

درآمد سالیانه: 100هزار دلار

برنامه ­نویسی

درآمد در هر یک ساعت­: 40دلار

درآمد سالیانه: 90هزار دلار

آمار درآمد فریلنسرهای ایران طبق آخرین مشاهدات و تحقیقات کاخُن

درآمد فریلنسرها تو ایران طبق چیزایی که دستگیر بچه­های ما شده نشون می­ده که میانگین این درآمد بین 4 میلیون تا 50 میلیون متغیره. که با توجه به مسائل متفاوت که راجع­بهش صحبت شد، می­تونه بین این دو رقم بالا و پایین بشه.

خیلی فریلنسرهای حرفه­ای که ما باهاشون صحبت کردیم، این اطلاعات هم به ما دادن که درآمد 50 میلیونیشون پایدار نیست، و یکجورایی رکوردیه که در یک ماه زدن. و معمولا سالی یکی دوبار پیش میاد که به این درآمد در ماه برسن.

در همین راستا بهتره این هم بگیم، طبق آمار کاخن حدود 15 درصد از فریلنسرهای ایران درآمدی بالای 25 میلیون دارن و عموما درآمد جامعه فریلنسینگ با فاکتور گرفتن اون 15درصد یچی بین 4 تا 20 میلیون تومان هست که هر سال رو به افزایشه.

اکثر فریلنسرهای پردرآمد ایرانو برنامه­نویس­ها تشکیل می­دن، که علتش هم مشخصا به افزایش میل جامعه به حرکت به سوی کارهای آنلاین، خرید آنلاین و …. هست.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا