کار کردن فریلنسرها | 8 نکته برای حفظ سلامتی فریلنسر

نحوه اصولی کار کردن فریلنسرها برای حفظ سلامتی

چیزی که خیلی مشخص و بدیهیه اینه که ما قبل از هرچیز باید و باید و باید به سلامت خودمون بها بدیم. اصلا اگر یه نگاهی به حیات وحش هم بندازیم میبینیم که قانون بقا روی همین اصل بنا شده. زنده موندن برای حیوونا یعنی سلامتشون ولی ماها کارای دیگه­ای هم باید بکنیم. چون دنیامون با دنیای طبیعی و به دور از تکنولوژی کلی فرق کرده. حتی این امکان وجود داره در صورت تمرکز نکردن و برنامه نداشتن برای سلامتمون مجبور بشیم همون اصل اساسی حیات وحش که ما هم به نوعی بخشی از اون می شیم رو زیر پا بذاریم؛ اصل زنده موندن. تو این وبلاگ می خوام به ضرورت های سلامت کار کردن فریلنسرها بپردازم. کارهایی که اگر جدیش نگیرن شاید به زودی از مسیر حرکتشون جدا بشن و هیچ وقت هم نتونن برگردن. دقیقا مثل یه کارگر ساختمونی محترمی که قوانین پوششی و ایمنی کار رو رعایت نمی کنه و با برخورد سنگ به سرش تا آخر عمر خونه نشین میشه. پس حتما این موارد رو جدی بگیرید و سرسری از کنارش نگذرید.

چرا می‌گیم سلامت کاری مهمه؟

قطعا پول درآوردن، شغل مورد علاقه داشتن، رسیدن به آرزوها و هدف ها و … همه و همه برای تموم آدم های دنیا لذت بخشه. اما کیه که مخالف باشه با تداوم این روند. قطعا همیشه رو اوج بودن و پیشرفت کردن بهتر از مثلا سه سال جون کندنه بدون آینده ست. برای همینه که اومدیم و به اصلی به نام سلامت کار کردن فریلنسرها پرداختیم.

چه کارهایی پیشنهاد می کنیم؟

مشخصا سلامت یا بهداشت هر شغلی به کارهای پرتکراری که شاغلین اون حرفه انجام می دن ربط داره. یعنی مثلا برای یه دربان کمتر ایستادن می­شه بهداشت، برای یه موزیسین گرم کردن قسمت­هایی از بدن که با ساز درگیرن، برای یه بازیگر آمادگی ذهنی برای پذیرش یک نقش و خارج شدن از اون. طبیعیه که برای حرفه فریلنسینگ هم مواردی تبدیل به سلامت کار کردن فریلنسرها می شه که اونارو از حالت های ثابت و طولانی ای که در طول مدت زمان کارشون دارن دور کنه و یه نفس تازه ای هم به جسمشون و هم به ذهنشون بده. برای همین من هشت روش رعایت بهداشت کار به عنوان فریلنسر براتون لیست کردم که می­ریم مرورشون کنیم.

 هشت روش رعایت بهداشت کار به عنوان فریلنسر

کم بشین اما کار کن

قطعا اولین آسیبی که به عنوان یک فریلنسر که بهداشت کاریشو رعایت نمی­کنه می بینید-البته امیدوارم هیچ وقت هیچ وقت این اتفاق نیافته براتون- آسیب از ناحیه ستون فقراته. بخاطر زیاد نشستن، اشتباه نشستن و حالت اشتباه گردن. بخاطر همین اولین کاری که باید بکنید اینه که از زیاد نشستن فرار کنید. چندسالی می شه که میزهای ایستاده توی کافه های فریلنسری کاربرد زیادی پیدا کرده. لپ تاپو میذارن رو میز سرپا کاراشونو انجام میدن و بعد بیست دقیقه دوباره میشینن. از این روش برای حفظ سلامت کار کردن فریلنسرها غافل نشید و به رفقای فریلنسر خودتونم بگید. کار دیگه ای که میشه کرد استفاده از تداخلات کاریه. همیشه مزاحمت های کاری بد نیستن، ازشون استفاده کنید. اگر موبایل یا تلفنتون زنگ خورد سریع بلند بشید و ایستاده صحبت کنید، یا اگر دوستی رفیقی اومد پیشتون ازش بخواید که باهاتون قدم بزنه و گفتوگوتونو انجام بدید. اما اگر یه روزی هیچ کدوم از این شرایط موجود نبود، همت کنید و بدون استثناء هر نیم ساعت یک دقیقه قدم بزنید، بدنتونو کش بدید، کمرتونو حرکت بدید، گردنتونو به صورت دایره ای بچرخونید و از هرکاری که شمارو دربرابر سکون و بی تحرکی حفظ میکنه غافل نشید.

اگر زیاد میشینی، درست بشین

انیمیشن رنگو(rango ) رو دیدید؟ حالت بدنشو یادتونه؟ یه قوز کمر شدیدی داشت. موقع کار کردن با لپ تاپ سعی کنید رنگو نشید. صاف بشینید و از تخریب ستون فقراتتون جدا خودداری فرمایید. مهمترین اعضای بدن که موقع نشستن درگیر میشن کمر و زانوها هستن. حتما حواستون باشه که زاویه خم شدن زانوهاتون 90 درجه باشه.

20 20 20

سلامت کار کردن فریلنسرها همه جای دنیا به یک شکله، مثلا همین قانون بیست، بیست، بیست که معادل فارسیش میشه بیست، بیست، شیش به فریلنسرهایی که عمده زمان کارشون پشت مانیتوره گوشزد میکنه که هر بیست دقیقه، به مدت بیست ثانیه به یک شی­ای که تو فاصله بیست فوتی(شش متری) قرار داره خیره بشن. این کار از تنبلی چشم و مردمکش جلوگیری میکنه.

ورزش پشت میز کار

همیشه لازم نیست بند کتونی های نایکی تونو سفت کنید و با یه هدبند و کوله­ ی ویلسون برید زمین تنیس که اسمش بشه ورزش. اصولا ورزش کردن برای جلوگیری از تنبلی اعضای بدن و شوک وارد کردن به نقاط متفاوتشه. پشت میز کارتون روی صندلی اعضای بدنتونو کش بدید، دمبلهای دو کیلویی کوچیک(که 90 درصدشون صورتین) تهیه کنید و تو تایم استراحتتون(که گفتم هر نیم ساعته) پنج دقیقه دمبل بزنید. کش های پیلاتش حجم خیلی کمی دارن اما کاربردشون از دستگاهای باشگاهی هم بیشتره!! یدونه قدرت پایینشو بگیریدو پاهاتونو باهاش قوی و سرزنده نگه دارید. به همه این کارها می گن حفظ سلامت کار کردن فریلنسرها. زیبا نیست؟

آب، مایع حیات

همه فکرتونو به ژست های باحال و خفن دور کاری و کار آنلاین مشغول نکنید-مثل ماگ قهوه و شکلات تلخ و قوطی ردبول و …- چیزی که جلوی بدن شمارو از تحلیل رفتن می گیره، آبه. با حفظ میزان آب بدنتون بهش یادآوری کنید که حواستون بهش هست و به خودتونم ثابت کنید که بهداشت کاری از پول درآوردن و حتی خود کار مهم تره.

جانکی فود

هیچ کس منکر این قضیه نمیشه که خوردن تنقلات وسط کار زیاد و سنگین بدجوری می چسبه. مخصوصا اگر تو یه فضای اشتراکی باشی و با بقیه فریلنسرها بگی و بخندی. ولی این تنقلات اگر سالم نباشن به مرور باعث ازکار افتادگی ما میشن. نمی خوام بگم که به طور کلی حذفشون کنید-که البته اگر بتونید فوق العاده ست- ولی کنترلش کنید. برنامه بچینید که از شش روز(یا هفت) کاریتون چهار روزشو تنقلات سالم مثل میوه، سبزیجات، نون و پنیر و سبزی بخورید و دو روزشو پفک نمکی با کوکاکولا.

ساعت کاری خودتو مشخص کن

خیلی از فریلنسرها در حال حاضر بهترین مکانو برای خودشون خونه دفتری میدونن-به وبلاگ محیط کار فریلنسرها که پریا نوشته سر بزنید و با خونه دفتری بیشتر آشنا بشید- اما کار کردن تو خونه به عنوان فریلنسر به این معنی نیست که از خروس خون صبح تا بوق سگ کار کنید. یه زمان مشخص برای خودتون تعریف کنید . سعی کنید تا جایی که ممکنه در همون بازه زمانی به کاراتون برسید. البته اینی که می گم به این معنی نیست که مثل کارمندها هفت صبح بیدار بشید و تا سه کار کنید. ما فریلنسر شدیم که این مدلی کار نکنیم. منظورم اینه که با خودمون قرار بذاریم سنگ هم از آسمون اگر بباره من فقط و فقط بین هشت تا ده ساعت کار می کنم نه بیشتر. حواستون باشه که کار زیاده مخربه و به مرور انرژی طولانی مدتتون هم از بین می بره. پس اول از همه اگر کارفرمایید حواستون به سلامت کار کردن فریلنسرها و اگر فریلنسرید تمرکزتون روی بهداشت کاریتون باشه.

جاتو عوض کن

اگر محیط کاریتون به طور مشخص خونه دفتریه(یا کافه یا فضای اشتراکی فرقی نداره من این مثالو برای خونه دفتری می زنم شما خودتون تغییرش بدید) هفته ای یک روز تغییرش بدید. برید تو یه کافه کار کنید. با دوتا از رفقای فریلنسرتون هماهنگ بشید و یه روز برید تو فضای اشتراکی بین کلی همکار کیفشو ببرید. انزوا کشنده­ست. ازش فرار کنید.

ختم الکلام

اینا همشون برای حفظ سلامت کار کردن فریلنسرها ضروریه و لازم. موارد دیگه ای هم قطعا هست اما من تو این وبلاگ سعی کردم مهمتریناشو براتون بیارم. حتما تو یه وبلاگ دیگه موارد بیشتری هم به بهداشت کاری اضافه می کنم که با خیال راحت به فعالیت فریلنسینگ بپردازید. امیدوارم به این موارد توجه کنید و همیشه سلامت و تندرست باشید.

مخ‌لص

منابع:

مقاله‌ی 6 نکته‌ی ضروری برای سلامت فریلنسرها از سایت millo.co

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا