به کاخـُـن خوش آمدید :)

قرارداد بین فریلنسر و کارفرما | چرا و چگونه بسته بشه؟

قرارداد بین فریلنسر و کارفرما

قرارداد بین فریلنسر و کارفرما بسیار حائز اهمیته چون نه تنها باعث آرامش خیال خود فریلنسر می‌شه، بلکه کارفرما هم می‌تونه راحت‌تر پروژه رو به فریلنسر بسپره.

البته اگه قرارداد بین فریلنسر و کارفرما به شیوه‌ی صحیحی بسته شده باشه. یعنی به قدری جامع و مفصل باشه که هر دو طرف بتونن ابهامات‌شون رو از طریق رجوع به قرارداد رفع کنن.

پس توجه به قرارداد بین فریلنسر و کارفرما ، یکی از نکاتیه که خوبه دو طرف این تعامل مورد توجه قرار بدن و قرارداد دقیقی ببندن.

چرا قرارداد بین فریلنسر و کارفرما باید بسته بشه؟

شیوه‌ی کار کردن فریلنسرها تفاوت‌هایی با بقیه مشاغل داره. مثلا یکیش اینه که فریلنسرها ممکنه به پایان رسوندن پروژه‌ی یکی از کارفرما‌ها چند هفته و یا حتی چند ماه وقت بگیره. مثل فروشندگی نیست که مدت زمان تعامل فروشنده و خریدار خیلی کوتاه باشه و در قبال عرضه‌ی محصول، همون لحظه پول رو دریافت کنن.

یا مثلا مثل کارمندها نیستن که همه‌ی حق و حقوق و کارهایی که باید انجام بشه، تحت نظر ارگان خاصی باشه و همه چی از قبل تعیین شده باشه.

همین‌طور، برای کارفرماها هم کار کردن با فریلنسرها شاید کمی ریسک به نظر بیاد.

پس بستن قرارداد بین فریلنسر و کارفرما از جمله مهم‌ترین نکاتی هست که هر دو طرف باید جدی بگیرن.

 قرارداد بین فریلنسر و کارفرما به دو دلیل اصلی بسته میشه :

مشخص شدن قیمت انجام پروژه در قرارداد بین فریلنسر و کارفرما :

موضوع قیمت، در اولین مباحث بین فریلنسرها و کارفرماها طی تعامل پیش میاد. طبیعی هم هست.

فریلنسر باید بدونه که در ازای وقت و انرژی‌ای که صرف می‌کنه، چقدر دستمزد می‌گیره. شاید این موضوع روی میزان زحمتی که برای انجام پروژه می‌کشه، تاثیر بذاره و احتمالا فریلنسر از روی قیمت مورد نظر کارفرما متوجه بشه که سطح توقع کارفرما تا چه حدودیه.

از طرفی، کارفرماها هم حق دارن در ابتدا از قیمت پروژه خبردار بشن تا تصمیم بگیرن که تعامل با این فریلنسر رو شروع کنن یا نه.

طی عقد قرارداد بین فریلنسر و کارفرما ، خیال هر دو طرف از این موضوع راحت می‌شه. چون مشخص می‌شه که فریلنسر طی مدت زمان مشخص، چه مقدار دستمزد از کارفرما دریافت می‌کنه. برای کارفرما هم روشن می‌شه که در ازای به سرانجام رسوندن تسک‌های مختلف پروژه، چه مقدار دستمزد رو باید برای فریلنسر در نظر بگیره.

مشخص شدن مسیر انجام پروژه در قرارداد بین فریلنسر و کارفرما :

ذکر شدن نقشه‌ی راه پروژه در قرارداد بین فریلنسر و کارفرما ، باعث می‌شه فریلنسر بدونه که چه تسک‌هایی رو برای انجام دادن داره و تا تاریخ‌های مشخص شده، کدوم بخش‌های پروژه رو باید تحویل بده.

فریلنسرها و کارفرماها باید دقت کنن که همه‌ی نکات مهم، از ریز و درشت‌شون رو داخل قرارداد لحاظ کنن. با این کارف می‌تونن در شرایطی که مشکلی پیش اومد و اختلافی ایجاد شد، به قرارداد بین فریلنسر و کارفرما رجوع کنن.

این‌که همه‌ی مباحث مکتوب بشه، بیشترین امنیت رو برای هر دو طرف به وجود میاره.

از طرفی، فریلنسر نمی‌تونه زیر قول و قراراش بزنه و تسک‌ها رو تحویل نده یا دیرتر تحویل بده.

از طرف دیگه، کارفرما هم نمی‌تونه خواسته‌هاش رو تغییر بده و بعد از تموم شدن مهلت قرارداد، از فریلنسر خواسته‌ای داشته باشه.

 

قرارداد بین فریلنسر و کارفرما چگونه است ؟

طبق برآوردهایی که تیم کاخُن کرده، فریلنسرها و کارفرماها به دو صورت قرارداد می‌بندن.

این دو صورت رو در این مقاله مرور می‌کنیم. 

تعهدنامه‌ی اخلاقی

بعضی از فریلنسرها و کارفرماهایی که در سوشال مدیا همدیگه رو پیدا می‌کنن، ترجیح می‌دن به جای طی کردن مراحل قانونی برای قرارداد بستن، به یک قرارداد اخلاقی بسنده کنن.

در این مدل قرارداد بین فریلنسر و کارفرما ، قانون دستی نداره. دو طرف قرارداد، یعنی فریلنسر و کارفرما با هم یک سری تعهداتی رو مطرح می‌کنن و به صورت مکتوب نگه می‌دارن.

اگه حین انجام پروژه و یا بعد از اتمام پروژه مشکلی بین فریلنسر و کارفرما به وجود بیاد، می‌تونن به قول و قرارهای مکتوب شده‌ای که متعهد به انجامش شدن، رجوع کنن.

در این قرارداد بین فریلنسر و کارفرما ، فقط خود دو طرف پاسخگو هستن.

ثبت قرارداد بین فریلنسر و کارفرما به صورت قانونی

فریلنسرها و کارفرماهایی که تمایل به ثبت قانونی قرارداد دارن، می‌تونن به این صورت عمل کنن :

هر دو طرف، به همراه تمامی مفادی که قبلا به توافق رسوندن، به دفترخانه مراجعه کنن.

بعد از آن ، احراز هویت و قرارداد رسمی رو تنظیم می‌کنن. پس از امضا و اثر انگشت ، اون‌ها رو برای همدیگه پست می‌کنن.

در این نوع از قرارداد بین فریلنسر و کارفرما ، اگه مشکل و یا اختلافی بین این دو طرف قرارداد پیش بیاد، قانون هم دخالت می‌کنه.

این‌طور قراردادها محکم‌تر هستن و بروز خطا در اون‌ها کمتر دیده می‌شه.

بستن قرارداد بین فریلنسر و کارفرما مستلزم توجه به چه نکاتی است ؟

قرارداد بین فریلنسر و کارفرما نیازمند دقت و توجه زیادی هست. چون کوچک‌ترین سهل انگاری‌ می‌تونه ما رو با مشکلات جدی رو به رو کنه.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا