برند شخصی فریلنسر | 4 نکته برای ساخت آن

برند شخصی فریلنسر

قبل از رفتن سر بحث اصلی‌مون که برند شخصی فریلنسر هست، ترجیح می‌دم با یک سری مثال حرفم رو شروع کنم.

وقتی که حرف از کتونی ورزشی می‌شه، چه برندی تو ذهن‌تون تداعی می‌شه؟

یا مثلا وقتی راجع به نوشابه چیزی به گوش‌تون می‌خوره، قبل از هر چیزی چه برندی تو ذهن‌تون میاد؟

احتمالا جواب خیلی از شما به سوال اول، آدیداس هست و به سوال دوم، کوکا کولا.

این یعنی موفقیت در ساخت برند.

برند شخصی فریلنسر هم باید به شکلی باشه که وقتی حرف از تخصص فرد میشه، برند شخصی فریلنسر خاصی تو ذهن مخاطب‌ها شکل بگیره.

چرا برند شخصی فریلنسرها موضوع مهمیه؟

بعد از این‌که افراد فریلنسر شدن رو انتخاب می‌کنن، نیازشون به دیده شدن، روز به روز بیشتر می‌شه. دلیلش هم این هست که رقابت فریلنسرها سر گرفتن پروژه‌ی کارفرماها کم کم داره چشم‌گیر می‌شه چون تعداد نیروهای متخصص رو به افزایش شدیدی هست و همیشه ممکنه چند نفر غیر از ما وجود داشته باشن که به خوبی ما کار کنن و نظر کارفرماها به سمت‌شون جلب بشه.

از همین رو، برند شخصی فریلنسر به طور جدی‌تری مورد توجه قرار میگیره. اون‌ها تلاش می‌کنن تا با ساخت پرسونال برند وجهه‌ی شناخته شده و قابل اعتمادی از خودشون تو ذهن کارفرما جا بذارن.

هدف اصلی‌شون هم اینه که با شکل‌گیری تو ذهن کارفرماها، اون‌ها رو به سمت خودشون جذب کنن تا برای پروژه‌های بعدی هم چشم بسته به این فریلنسر اعتماد کنن و پروژه رو بهش برون سپاری کنن و حتی فراتر از این. خیلی از فریلنسرها به دنبال این هستن که کارفرماها اون‌ها رو به بقیه افراد هم معرفی کنن و به این شکل، دایره افرادی که باهشون در تعامل هستن، گسترده‌تر بشه.

بستر برند شخصی فریلنسر

برای ساخت برند شخصی فریلنسر ، باید در ابتدا تخصص اون‌ها برای مخاطبان‌شون به خوبی تعریف بشه.

آشنایی مخاطبان فریلنسرها نسبت به حرفه و تخصصی که دارن، باعث می‌شه بهتر با خود فریلنسر و حرفه‌اش خو بگیرن و درکش کنن.

امروزه تعریف تخصص فریلنسرها برای مخاطبان‌شون، اکثرا تو شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیره.

اولین قدم ساخت برند شخصی فریلنسر با فعالیت متداول در شبکه‌های اجتماعی، تعریف تخصص اون‌ها هست که حتما هر فریلنسری که قصد داره روی برند شدن کار کنه، باید این قدم مهم رو برداره.

نکات مربوط به ساخت برند شخصی فریلنسر

ساخت برند شخصی فریلنسر هم یک نوع مهارت محسوب میشه که افرادی که علاقه دارن تو این مسیر قرار بگیرن، باید روی اون مسلط باشن. ساخت پرسونال برند فریلنسرها نیازمند رعایت یک سری نکات ضروری هست که در ادامه به تعدادی از اون‌ها اشاره می‌کنم.

درک صحیح از برند شخصی فریلنسر ضروریه

فراموش نکنید که در ابتدا به خوبی متوجه بشید و به خوبی درک کنید که مفهوم برند شخصی فریلنسر یا پرسونال برند فریلنسر چی هستش.

شاید با خودتون فکر کنید که تعریف و مفهوم برند شخصی، به اشتراک گذاشتن داستان زندگی شماست اما سخت در اشتباه هستید و اگر چنین فکر می‌کنید، در حال دور شدن از واقعیت هستید.

در واقع پرسونال برند یا برند شخصی فریلنسر چیزی نیست که خود شما راجع بهش صحبت کنید. برند شخصی، نحوه‌ی درک دیگران از شماست. بنابراین، یکی از نیازهای شما برای ساخت برند این هستش که به شهرت برسید تا راجع به شما صحبت بشه. این شهرت با چه چیزی به دست میاد؟ با حرفه‌ای بودن، ماهر بودن، کار باکیفیت انجام دادن و … .

جف بزوس میگه: برند شما چیزی هست که وقتی خودتون حضور ندارید، مردم راجع به شما میگن.

نام تجاری خیلی تاثیرگذاره

سعی کنید برای برند خودتون یک نام تجاری انتخاب کنید چون یکی از چیزهایی که می‌تونه در به یاد ماندن تاثیر بذاره، اسم برند شماست.

پیشنهاد ما اینه که اگه فریلنسری هستید که به تنهایی پروژه‌های مختلفی رو انجام میدید، از اسم خودتون برای برندتون استفاده کنید ولی حتما نشانه‌ای از تخصص خودتون رو داخلش اضافه کنید تا مخاطب با اولین نگاه یا در همان اولین دفعه‌ای که اسم شما به گوشش می‌خوره، به خوبی اسم و تخصص‌تون رو تو ذهنش ثبت کنه.

مثلا اگر نام و نام خانوادگی شما مرجان آزادمنش هست و تخصص‌تون UI/UX DESIGN ، می‌تونید از این نام‌ها استفاده کنید: marjan.uiux، marjanazadmanesh.uiux و …

یا اگر به صورت تیمی کار می‌کنید و به نوعی آژانس محسوب می‌شید، می‌تونید با توجه به تخصص‌تون نام یکتایی برای اون انتخاب کنید.

برند شخصی فریلنسر باید معتبر باشه

ما فریلنسرها برای این‌که برند شخصی‌مون رو بسازیم، باید حتما تو تخصص‌مون استاد باشیم و هیچ ایراد و اشتباهی نباید تو کارمون وجود داشته باشه.

از این رو، لازمه که حتما قبل از اقدام به ساخت برند شخصی ، مهارت و تخصص‌مون رو تا جای ممکن ارتقا بدیم.

فریلنسر باید روی پیام کلیدی‌اش متمرکز باشه

ساخت برند شخصی فریلنسر مستلزم اینه که خود فریلنسر روی پیام اصلیش متمرکز و مسلط باشه.

با تقویت تمرکزمون روی این موضوع، به خودمون کمک می‌کنیم تا به اصل ماجرا پایبند بمونیم.

تعریف یک روایت، نیاز برند شخصی فریلنسر

شاید خیلی‌هاتون دیده باشید که وقتی فردی تو شبکه اجتماعی فریاد می‌زنه و از برندش تعریف می‌کنه، هیچ کسی حتی حاضر به گوش دادن نیست. به زور که نمی‌شه مخاطبامون رو مجبور کنیم ما رو دوست داشته باشن.

نکته‌ی بعدی اینه که خیلی از افراد این تجربه رو دارن که وقتی فردی با صدای بلند از خودش و تخصص یا محصولش تعریف می‌کنه، عمدتا کیفیت خیلی بالایی نداره. لااقل در اون حدی که فریاد می‌زنه، نیست.

چیزی که مخاطب ها رو جذب برند شخصی یک فرد می‌کنه، داستان و روایتی هست که براشون تعریف میشه.

برای ساخت و موفق شدن برند شخصی فریلنسر، نیازه که داستانی در حیطه‌ی برند و تخصص روایت بشه که مخاطب‌ها بتونن باهش ارتباط برقرار کنن.  

برند شخصی فریلنسر باید دارای هویت باشه

عوامل زیادی روی اعتماد کردن یا نکردن مخاطبان به برند شخصی تاثیر می‌ذاره.

برای مثال، یکی از اون‌ها کیفیت اون هست. اما علاوه بر این، موضوع مهم‌تری هم هست که روی میزان اعتماد مخاطبان تاثیر می‌ذاره.

اون هم هویتی هست که به برند شخصی فریلنسر داده می‌شه.

ما فریلنسرها با هویت دادن به پرسنال برندمون می‌تونیم شناخته شده تر بشیم. اصلا در اکثر موارد، یا بهتره بگم همه‌ی موارد، مخاطبامون به هویتی که ما به برندمون می‌بخشیم راحت‌تر اعتماد می‌کنن.

این موارد، تنها بخشی از نکات مهم برای ساخت برند شخصی فریلنسر بودند. اگر فردی بخواد به طور جدی این موضوع رو پیش ببره، مطمئنا نیازه که مطالعات بیشتری انجام بده.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا