به کاخـُـن خوش آمدید :)

سبک زندگی فریلنسری |10 ها نکته که فریلنسرها باید بدانند

سبک زندگی فریلنسری موضوعیه که هر فردی قبل از ورودش به فریلنسینگ باید اون رو مورد توجه قرار بده. چون با انتخاب فریلنسینگ و تصمیم به شروع فعالیت فریلنسری، سبک زندگی افراد کاملا متفاوت می‌شه.

تغییراتی که سبک زندگی فریلنسری به ما می‌ده، عموما طوریه که ما رو با آزادی مطلق رو به رو می‌کنه. راستش رو بخواید، شاید درک سبک زندگی فریلنسری برای کسی که هنوز فریلنسر نشده، کمی سخت باشه و یا شاید اصلا نتونه مجسم کنه که روزی چنین سبکی برای زندگی کردن داشته باشه.

سبک زندگی فریلنسری چه ویژگی شاخصی داره ؟

همون‌طور که تو پاراگراف قبل هم گفتم، فریلنسینگ به خاطر شرایط خاصی که داره، به زندگی و کار ما آزادی می‌بخشه. همین موضوع آزادی در کار ، می‌تونه سبک زندگی فریلنسرها رو از این رو به اون رو کنه.

افرادی که کارمند هستن یا به هر طریقی تحت نظر ارگان خاصی کار می‌کنن، سبک زندگی‌شون به تبع خواسته‌ی اون ارگان تنظیم می‌شه. یعنی خودشون نمی‌تونن تصمیم بگیرن که چه تایمی از روز رو کار کنن، چه وقتی برن مسافرت، چقدر کار کنن، کجا کار کنن و …

حتی غیر از کارمندها، کسایی که به اصطلاح شغل آزاد دارن مثلا فروشنده‌ها هم، باید تایم مشخصی از روز که مشتری‌ها عموما برای خرید مراجعه می‌کنن، تو مغازه یا فروشگاه حاضر باشن.

غیر از این، محیطی که کار می‌کنن صرفا باید همون مغازه یا فروشگاه باشه. نمی‌تونن هرجایی که دل‌شون می‌خواد، کار کنن.

همه‌ی این حرف‌هایی که تا به این‌جا زدم، پیش مقدمه‌ای بود برای درک بهتر سبک زندگی فریلنسری .

حالا بریم سراغ اصل مطلب.

یکی از ویژگی‌های شاخص سبک زندگی فریلنسری همین نکته‌ایه که در پاراگراف‌های پایین بهشون می‌پردازیم:

سبک زندگی فریلنسری آزادی رو تو کار و زندگی فریلنسرها معنا می‌کنه

فریلنسرها به این خاطر که تحت مدیریت ارگان خاصی کار نمی‌کنن، می‌تونن آزادانه برای همه‌ی ابعاد زندگی‌شون تصمیم بگیرن.

احتمالا الآن براتون سواله که فریلنسرها تو چه زمینه‌هایی آزادی دارن. جوابش رو این‌جا بهتون می‌گیم.

آزادی در انتخاب ساعت کاری

فریلنسرها نیازی نیست صبح زود بیدار بشن و بعد از صرف صبحانه به محل کار برن.

سبک زندگی فریلنسری به اون‌ها این اختیار رو می‌ده که هر ساعتی از روز که خودشون می‌خوان رو به کار اختصاص بدن. هم‌چنین در ساعات دل‌خواه خودشون به استراحت بپردازن.

آزادی در میزان کار کردن

فریلنسرها می‌تونن با توجه به میزان توانایی و کششی که دارن، پروژه قبول کنن.‌

مثلا یک فریلنسر شاید ترجیح بده روزی بیشتر از 5 ساعت کار نکنه. خب این فرد می‌تونه پروژه‌های کمتری رو قبول کنه و همون مقدار زمانی که تصمیم گرفته صرف کار کنه رو به انجام اون تعداد پروژه‌ی مشخص بپردازه.

یا به فرض مثال اگه فریلنسری کشش 14 ساعت کار کردن در روز رو داشته باشه، می‌تونه پروژه‌های بیشتری رو قبول کنه و در آخر درآمد بیشتری هم داشته باشه.

پس نمی‌شه فریلنسرها رو مجبور کرد که روزانه چند ساعت کار کنه. چون هر کدوم اون‌ها با شاختی که از خودشون دارن، تصمیم می‌گیرن که چقدر کار کنن.

آزادی در انتخاب محیط کار

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های سبک زندگی فریلنسری اینه که فریلنسرها می‌تونن تو هر مکانی که خودشون ترجیح می‌دن، کار کنن.

شاید بعضی‌ها خونه دفتری رو به عنوان محیط کار انتخاب کنن، بعضی‌های دیگه فضا اشتراکی، کافه و هرجایی که شما فکرش رو بکنید.

این‌که فریلنسرها این اختیار رو دارن تا انتخاب کنن که در چه محیطی کار کنن، می‌تونه روی کیفیت کارشون هم خیلی تاثیرگذار باشه. مثلا بعضی از افراد وقتی تو محیط‌های خلوت و کم تردد کار می‌کنن، تمرکز و تسلط بیشتری دارن. برعکسش هم وجود داره. خیلی از افراد تو محیط‌های شلوغ حس بهتری برای کار کردن دارن.

سبک زندگی فریلنسری به ما این امکان رو میده تا با شناختی که از خودمون داریم، بتونیم بهترین محیط رو برای کار کردن انتخاب کنیم.

با این کار، راحت‌تر و با کیفیت بیشتری کار می‌کنیم و ازش لذت هم می‌بریم.

آزادی در انتخاب پوشش

ما با انتخاب محیطی برای کار، می‌تونیم نوع پوشش‌مون رو هم مشخص کنیم. مثلا فریلنسری که خونه دفتری رو به عنوان محیط کار انتخاب می‌کنه، می‌دونه که توی این محیط به راحتی می‌تونه با هر لباس و پوششی مشغول کار بشه.

نوع پوشش تو فضا اشتراکی و کافه و کتابخونه و … هم که برای هر فردی مشخصه.

فریلنسینگ دست ما رو تو انتخاب نوع پوشش باز می‌ذاره و به ما این امکان رو می‌ده که از پوشش رسمی برای رفتن به محیط کار خلاص بشیم و بریم سراغ چیزی که باهش راحتیم.

فریلنسرها به چه نکاتی باید توجه ویژه‌ای داشته باشن ؟

برنامه‌ریزی درست و حسابی

فریلنسرها قبل از ورودشون به فریلنسینگ باید بدونن که سبک زندگی فریلنسری بدون برنامه‌ریزی دقیق، کار و زندگی شخصی‌شون رو دچار آسیب جدی می‌کنه.

وقتی فردی کارمند بودن رو انتخاب می‌کنه، ناخواسته زندگی شخصیش هم طبق برنامه‌ی شغلیش چیده می‌شه.

یعنی می‌دونه که چه تایمی از سال رو می‌تونه به سفر اختصاص بده. چه تایمی از روز رو به کارهای شخصیش بپردازه و چه ساعاتی رو مشغول کار باشه.

ولی فریلنسرها خودشون باید تعیین کنن که کلیت زندگی‌شون، از جمله کار و تفریح و دیگر ابعاد روزمرگی چطوری سپری بشه.

این نکته از دور خیلی خوب و شگفت انگیز به نظر می‌رسه. ولی تا جایی که زندگی فریلنسر با برنامه‌ی خاصی پیش بره.

برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق و کارآمد، نیازه که چند مورد رو در نظر بگیریم:

مدیریت زمان

فریلنسرها آقا بالاسر ندارن که بهشون امر کنه. مثلا مجبورشون کنه ساعات خاصی از روز رو به کار اختصاص بدن یا مقدار خاصی کار کنن و …

از این رو، ممکنه خیلی از فریلنسرها از این فرصت به اشتباه استفاده کنن و به کار و زندگی‌شون آسیب وارد کنن.

بعضی از فریلنسرها با بیش از حد کار کردن، یا کم کار کردن و بد موقع کار کردن، باعث می‌شن سبک زندگی فریلنسری به جای این براشون خوب و مطلوب باشه، بدتر آسیب‌هایی به کار و زندگی‌شون وارد کنه.

دقیقا برای همین مدیریت زمان فریلنسرها موضوع مهمی تلقی می‌شه. اون‌ها با در نظر گرفتن تایمی که تو دست دارن و با برنامه‌ریزی درست و دقیق، می‌تونن مدیر زمان خودشون باشن.

مدیریت پروژه

طبیعیه که ما فریلنسرها هرچه بیشتر کار کنیم، پول بیشتری هم کسب می‌کنیم. این موضوع باعث می‌شه که خیلی از ما با بیش از حد پروژه گرفتن، حتی وقت سر خاروندن هم برای خودمون باقی نذاریم و تموم مدت مشغول کار کردن باشیم.

با این شیوه‌ی پروژه گرفتن، زندگی‌مون فدای کارمون می‌شه. البته این موضوع اوایل کار خیلی دلچسب به نظر می‌رسه. چون انرژی و شوق زیادی داریم و صرف اینهمه وقت به جون‌مون نوشه. بالاخره هرچی نباشه پای کلی پول در میونه.

ولی قصه وقتی دردناک و تلخ می‌شه که بعد از مدتی پرکاری، می‌بینیم که از زندگی شخصی و تفریح و خانواده غافل شدیم. غیر از این، انرژی زیادی ازمون رفته و دیگه از کار خسته شدیم.

در این شرایط، دیگه نمی‌تونیم تا مدت‌ها به سمت کار بریم.

مدیریت رسانه

سبک زندگی فریلنسری می‌طلبه که فریلنسرها بخشی از روز رو به فعالیت در رسانه‌های اجتماعی سپری کنن.

تو شبکه‌های اجتماعی، بیشتر با افرادی که کارشون مشابه کار ماست، آشنا می‌شیم و می‌تونیم ارتباط صمیمانه‌ای بین خودمون ایجاد کنیم.

هم‌چنین، خیلی از فریلنسرها با حضور و فعالیت در شبکه های اجتماعی کارفرما جذب می‌کنن.

پس حتما باید توجه ویژه‌ای بهش داشته باشن تا بتونن نمونه کارهای خوبی داخل‌شون قرار بدن و محتواهای مفیدی رو به اشتراک بذارن.

نکاتی راجع به سلامتی فریلنسرها

ما فریلنسرها به این خاطر که همه چی کار و زندگی دست خودمونه، باید خیلی بیشتر از بقیه به سلامتی و نکاتی برای بهتر زندگی کردن دقت کنیم.

چون بقیه افرادی که فریلنسر نیستن، بالاخره یک عامل محدودکننده‌ای دارن که به زندگی‌شون نظم بده و بهشون اجازه نده سرسری از کنار کار و زندگی‌شون رد بشن.

بعضی از نکات مهمی در سبک زندگی فریلنسری باید مورد توجه قرار بگیره رو این‌جا بهتون می‌گم.

بین کار و زندگی، مرزی ایجاد کنید

فریلنسرهای عزیز، هوشیار باشید.

درسته که میزان زیادی از آزادی رو دارید لمس می‌کنید و این براتون خیلی جذابه، ولی ممکنه به دست خودتون و با اشتباهاتی که می‌کنید، این آزادی رو بر علیه خودتون قرار بدید.

حتما توجه داشته باید که هنگام کار، فقط کار کنید. این جمله شاید خیلی ساده باشه ولی خیلی از ما فریلنسرها در عمل اصلا بهش توجهی نمی‌کنیم.

وقتی مشغول کار کردن هستید، تمرکزتون رو از روی بقیه افکار بردارید و محیط رو طوری آماده کنید که بتونید مدت معقولی رو مشغول کار باشید.

همین‌طور وقتی که کنار خانواده یا دوستان هستید، وقتی که به سفر رفتید و به هر حال وقتی در حال استراحت هستید، کار رو به طور کامل کنار بذارید و با خیال راحت استراحت کنید.

مرز بین کار و زندگی برای ما فریلنسرها خیلی باریکه. چون این دو در هم تنیده شدن و تقریبا با هم یکی شدن.

باید سعی کنیم سبک زندگی فریلنسری رو برای خودمون به بهترین نحو نگه داریم. در غیر این صورت، این سبک از زندگی کردن به ضررمون میشه.

اگه مایل هستید که نکات بیشتری راجع به زندگی سالم فریلنسرها بدونید، روی لینک کلیک کنید.

منابع :

مقالات To Freelancers: How to Better Take Care of Your Health و

7 Ways to Keep a Happy and Healthy Freelancing Lifestyle از سایت freelancer.com

و مغز نویسنده .

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا