زبان انگلیسی برای فریلنسرها ضروریست؟ 12 مزیت زبان در فریلنس

زبان انگلیسی برای فریلنسرها (از جمله خودم)!

این مقاله حاوی یک محتوای رسمی و آموزشی خشک نیست. همون‌طور که از عنوان مشخصه، می‌خوام راجع به اهمیت زبان انگلیسی برای فریلنسرها صحبت کنم ولی در قالب تجربیاتی از خودم.

اگر حوصله ندارید داستان بخونید، ادامه مطلب رو از دست بدید.

زبان انگلیسی حتی برای کار در شرکت ایرانی؟!

اوایل شروع کارم (18-19 سالگی، قبل از شروع استارت‌آپ کاخن)، زبانم معمولیِ رو به خوب بود و می‌تونستم از پس خودم بربیام.

خب من نویسنده بودم و محتوای فارسی تولید می‌کردم. برای مدت طولانی مشغول نوشتن مقالات فارسی برای شرکت‌های ایرانی بودم. (الآن با خودتون می‌گید: حتما چون زبانت اوکی بود، دیگه بعد از این تونستی پروژه خارجی بگیری.) اما این کل ماجرا نیست.

تو محل کار اولی که بودم، رقبای زیادی داشتم و فاز اینطوری بود که هرکی بهتر باشه رو نگه می‌داریم و هرکی ضعیف عمل کنه، حذف!

خیلی همکارام رو دوس داشتم اما خب همه دل‌مون می‌خواست تو اون شرکت حضور داشته باشیم و این موضوع، رقابت رو از رفاقت پررنگ‌تر کرده بود.

هر روز بعد از این که پشت میزهامون می‌نشستیم و فنجون چای رو روی زیرلیوانی قرار می‌دادیم، موضوعات مقالات اون روزمون یا از طرف مدیر مشخص می‌شد، یا می‌گفتن خودتون پیدا کنید.

خلاصه بعد از این که متوجه می‌شدیم موضوع مقاله‌مون چیه، هرکدوم‌مون مسیرهای مختلفی رو تا زمان تحویل مقاله طی می‌کردیم.

مهشید (نویسنده رقیب) شروع می‌کرد به فکر کردن راجع به این که خب درباره این موضوع تو ذهن خودش چه دیتاهایی داره. بعد از این که نیمچه اطلاعاتی رو از مغزش بیرون می‌کشید، سریع همونا رو می‌نوشت و اگه به هیچ چیزی نمی‌رسید، مقالات خسته‌ی رقبای فارسی رو می‌خوند و همونا رو آب می‌بست. (مهشید رو دوست داشتم اما واقعا یکم چیز بود. آآآ… ممم… مشنگ!)

پرستو (رقیبی دیگر) از همون اول مقالات رقبا رو باز می‌کرد، همه‌شون رو می‌خوند، مطالب مشترک‌شون رو درمیاورد چون قطعا خیلی مهم بودن که همه بهشون اشاره کرده بودن. بعد، محتویات مغز خودشم خالی می‌کرد و نتیجه‌ی قابل قبولی رو ارائه می‌داد. (پرستو رو هم خیلی دوست داشتم اما خب فکر می‌کرد چون از مهشید بهتره، پس ته دنیا رو گرفته!)

رضا، نیلوفر، سپهر و شاهین هم ترکیبی از مهشید و پرستو بودن و محتواهای تکراری و سطحی تحویل می‌دادن.

خب. حالا حتما می‌گید: تو خودت چی کردی؟

من اول از همه مقالات رقبا رو می‌خوندم و نکات خوب‌شون رو یادداشت می‌کردم.

بعد، همه مقالات انگلیسی با موضوع مرتبط (لینک‌های صفحه اول نتایج گوگل) رو می‌خوندم و باز نکات‌شون رو یادداشت می‌کردم.

شاید باورتون نشه ولی چیزایی داخل مقالات انگلیسی بود که عقل هیچکدوم از اطرافیانم و خودم بهشون نمی‌رسید.

محتواهای ناب، خالص، دقیق و دیدگاه‌های متنوعی که همه‌شون درست بودن. اصن یه چیزی بودن که مغز آدم رو باز می‌کردن.

یه حسی شبیه این بود که انگار گوشم قبل خوندن اونا گرفته بود و خیلی چیزا رو به طور محوی می‌شنیدم یا اصلا نمی‌شنیدم. با خوندن‌شون انگاری که گرفتگی گوشم برطرف می‌شد و چیزهای جدیدی می‌شنیدم.

خلاصه اون‌ها رو هضم می‌کردم و با اطلاعات دیگه تلفیق می‌کردم و جالبه که در ادامه‌ی خوندن اون‌ها، ایده‌های جدید به ذهن خودم می‌رسید و انگار سرنخی برام پیدا می‌شد.

با اتکا به ذهنیت نویسنده‌های خارجی و مقالات رقیب و ترکیب کردن اون‌ها با ایده‌های خودم، به نتایجی می‌رسیدم که هیچ جایی پیدا نمی‌شد.

این موضوع خیلی به من کمک کرد تا بتونم جلو بیفتم و به بقیه اعضای تیم هم در زمینه پیدا کردن و ایده‌پردازی محتوا کمک کنم.

ترکیب همه‌ی این‌ها، درخت تولید محتوا و خلاقیت در اون رو تنومندتر کرد.

رفته رفته، تبدیل شدم به مترجم تیم و بیشتر تمرکزم رفت روی وارد کردن داده به بچه‌های محتوا.

خلاصه به خاطر محتواهای باکیفیتی که ارائه می‌دادیم، تحسین شدیم و نظر خیلی از شرکت‌ها به ما جلب شد و فرصت‌های شغلی روز به روز بیشتر شدن.

می‌دونید چی می‌خوام بگم؟ شاید شما فکر کنید زبان انگلیسی برای فریلنسرها فقط در مواقعی مفیده که بخوان از طریق کار برون مرزی، درآمد دلاری کسب کنن. اما باید بدونید که در کنار این، آگاهی نسبت به زبان انگلیسی به طور غیر مستقیم لوِل کاری شما رو بالا می‌بره، بهتون دید میده، شما رو با بهترین‌های دنیا مواجه می‌کنه و …

همونطور که دیدید، من برای کار در شرکت ایرانی هم تونستم با زبان انگلیسی تغییراتی رو به نفع خودم و کل تیم ایجاد کنم.

زبان انگلیسی و رقابت!

یک نکته مهم. فارغ از این که اصلا فریلنسر هستید یا نه.

می‌خوام راحت باهاتون صحبت کنم. تو دنیای امروز که همه‌چی‌مون تقلید از کشورهای خارجیه، اون‌هایی که به سمت زبان انگلیسی نمیرن انگار از دنیا عقبن.

اگه دقت کرده باشید، یه سریا هستن که حرف‌ها باهاشون زود تموم میشه. چرا؟ چون تا یه حدی راجع به یه چیزی می‌دونن و بعد چند دقیقه هم صحبتی با اون‌ها، سکوتی فضا رو فرا می‌گیره.

حالا این تو مباحث کلی و روزمره مشکل خاصی به وجود نمیاره ولی اگه یه نفر از موضوعات کاری و بیزینسیش پرت باشه و خودش رو محدود به اطلاعات داخلی کرده باشه، خیلی‌ها به راحتی ازش جلو می‌زنن. (حتی اگه اون آدم خیلی باهوش و خبره باشه.)

به خصوص تو کسب و کار فریلنسری که دست بالای دست زیاده و رقابت شدیدی برای گرفتن پروژه وجود داره.

فریلنسرها برای این که بتونن پروژه بگیرن و به نیازهای کارفرماهای مختلف پاسخ بدن، نیاز دارن که اطلاعات‌شون رو آپدیت کنن و بروزترین ورژن خودشون رو در اختیار کارفرما قرار بدن.

به نظرتون بدون وصل بودن به آموزش‌های خارجی میشه آپدیت موند؟

عاقبت پرستو و مهشید رو به یاد بیارید.

بنابراین، زبان انگلیسی برای آموزش دیدن!

با این که به این موضوع داخل پاراگراف قبلی پرداخته شد، اما خب اونقدر مهم هست که یه تیتر جداگونه بهش بدیم.

علاوه بر آموزش مهارت‌هایی در حیطه کارمون، موضوعات مهم دیگه‌ای هم هستن که یا ضروری‌ان، یا مورد علاقه‌مونن و با مطالعه مقالات خارجی درباره‌ی اون‌ها، درهای زیادی برامون باز میشن.

مثلا خود من از وقتی فشن استایلیست‌های خارجی رو می‌بینم و راجع به سبکی که دارن، مطالعه می‌کنم (حتی بعضی اوقات باهاشون ارتباط هم برقرار می‌کنم)، تو این زمینه هم تونستم به نقاط باحالی برسم چون تنوع کاری بالایی که دارن و تفاوت‌هایی که بین اون‌ها و ما هست، دیدم رو باز می‌کنه.

یا مثلا چند سال پیش یه مورد خیلی ضروری برام پیش اومد تو حیطه آسیب‌های روانی در اثر استرس کاری. خب این موضوع خیلی تخصصیه و پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای پایان دادن به اون، اصلا ساده نیست. حتی می‌تونم بگم به زبان فارسی اصلا جوابی برای حلش پیدا نمیشه.

باز هم منابع انگلیسی به دادم رسیدن.

جدا از آموزش دیدن برای علایق و سرگرمی‌ها، یادگیری مهارت و رشته اصلی‌مون (گرافیک، برنامه‌نویسی، طراحی داخلی و …) سطح کاری‌مون رو مثل بمب می‌ترکونه تا حدی که چیزایی برای گفتن داریم که به گوش خیلیا نرسیده.

اگه هنوز قانع نشدید، ادامه بدید.

زبان انگلیسی و پول زیاد؟!

خب مثل این که خیلی خوش‌تون اومد و از اول منتظر همین بودید.

همه‌مون همینیم. دنبال راهی برای پولدار(تر) شدن. به همه‌مون هم ثابت شده که تنها راه پول خوب درآوردن و مهیا کردن شرایطی امن برای زندگی، کسب درآمد دلاریه. (قضیه‌ی “درآمدا ریالیه، هزینه‌ها دلاریه” و …)

یکی از مزایای فریلنسینگ اینه که فرصتی برای کسب درآمد دلاری به وجود میاره.

خودتون می‌دونید دلاری پول درآوردن = روز به روز پولدارتر شدن.

به نظرتون بدون تسلط بر زبان شدنیه؟ البته نگران نباشید. یه سری توضیحات بیشتر در ادامه مقاله بهتون میدم.


راستی تو یه مقاله خیلی خیلی مفصل راجع به همه مزایای فریلنسینگ حرف زدم. اگه دوس دارید، روی لینک کلیک کنید.


زبان انگلیسی برای فریلنسرها و برقراری ارتباط!؟

واضح‌ترین دلیل یادگیری زبان انگلیسی برای فریلنسرها، برقراری ارتباطه. اینو همه می‌دونن.

اگه یادتون باشه، بهتون گفتم که با فشن استایلیست‌های مختلفی صحبت کردم و کلی ازشون یاد گرفتم. حالا این تو مباحث کاری نبود. صرفا علاقه بود ولی با این وجود، زبان انگلیسی به من کمک کرد همون علاقه رو منسجم کنم، بزرگش کنم، چفت و بستش بدم و در آخر، یه نتیجه‌ی عالی به دست بیارم.

منکر این قضیه نمیشم که بدون زبان هم میشه با دنبال کردن و دیدن عکس‌هایی که تو اینستاگرام آپلود می‌کنن و نهایتا زدن کپشنش تو گوگل ترنسلیت، گلیم‌مون رو از آب بکشیم بیرون.

ولی با زبان بلد بودن و برقراری ارتباط با اون‌ها می‌تونید حتی از کلام‌شون، دید و ذهنیتی که دارن و … چیزهایی رو پیدا کنید که تو هیچ پست اینستاگرامی نیست.

همین نکته رو به مسائل کاری هم تعمیم بدید.

می‌دونید این مثل چی می‌مونه؟

بذارید یه مثالی بزنم.

من یه لپ‌تاپ خیلی ساده و قدیمی داشتم که صرفا می‌تونستم باهاش تایپ کنم، تو گوگل چرخ بزنم و مقالات رو مطالعه کنم، فیلم و عکس‌هامو بریزم داخلش و همین کارهای دم دستی که انجامش از دست هر لپ‌تاپی برمیاد. (البته سرعت پایینش خیلی اذیتم می‌کرد.)

یه روز یکی از بچه‌های کاخن بهم گفت: نمی‌خوای لپ‌تاپت رو عوض کنم؟ گفتم نه همین کارامو راه می‌ندازه. من فقط می‌خوام بخونم و بنویسم دیگه.

در جواب چیز خیلی خوبی گفت. گفتش چون لپ‌تاپت اینه، کار دیگه‌ای انجام نمیدی ولی اگه عوضش کنی و کلی امکانات دیگه در اختیارت قرار بده، استفاده‌های دیگه هم میکنی.

دقیقا همین شد.

بعد از مدتی لپ‌تاپم رو عوض کردم و الآن از “صرفا نویسنده بودن” تبدیل شدم به کسی که به فتوشاپ و پریمیر مسلطه و نمی‌دونید چقدر سرعت کارم بالا رفته و چقدر به خاطر همین، زمان ذخیره کردم.

حالا موضوع یادگیری و یادنگیری زبان انگلیسی برای فریلنسرها (که شما باشید) هم همینه. تا وقتی بلد نیستید، به همون اندک اطلاعاتی که به دست میارید اکتفا می‌کنید و قانع می‌شید ولی نمی‌دونید که اگه زبان انگلیسی رو به حد خوبی برسونید، می‌تونید به جاهایی برسید که فکرشم نمی‌کردید.

زبان انگلیسی و شبکه‌سازی‌های بین‌المللی

همه‌ی ما فریلنسرها می‌دونیم که شبکه‌سازی یکی از ملزومات کارمونه و کمک‌مون می‌کنه که از طریق بقیه همکارها، پروژه‌هایی رو به دست بیاریم و میشه گفت منبعی برای شارژ پروژه‌هامونه.

حالا تصور کنید این شبکه‌سازی، با متخصصین بین‌المللی ایجاد بشه و بتونید پروژه‌هایی رو از سمت اون‌ها با دستمزدهای دلاری کسب کنید.

این کار علاوه بر این که باعث پربار شدن رزومه‌مون میشه، قطعا سطح درآمدمون رو هم دچار تحولات شدیدی می‌کنه.

این رویا چطوری دست‌یافتنی میشه؟ قطعا در وهله اول به سطح دانش بالا و متخصص بودن در حیطه کاریمون نیاز داریم و بعد، باید ابزاری به نام زبان انگلیسی رو داشته باشیم تا بتونیم این دانش و تخصص‌مون رو برای غیر ایرانی‌ها شرح بدیم و باهاشون ارتباط برقرار کنیم.

زبان انگلیسی و بهبود میزان کارایی مغز؟

زبان انگلیسی برای فریلنسرها نه تنها از نظر افزایش درآمد اهمیت داره، بلکه برای این که بتونن عملکرد مغزشون رو بالاتر ببرن هم مورد توجه قرار می‌گیره.

اون دسته از افرادی که به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی مسلط هستن، قطعا ذهن‌شون برای این که چیزهای زیادی رو حفظ و ثبت کنه، آماده‌تره و می‌تونن به خوبی مطالب مفید در زمینه کاری و … رو به خاطر بسپرن.

این موضوع رو علم و تحقیقات مختلف اثبات کرده.

شواهد نشون داده تو هر محیط کاری، افرادی که دو یا چند زبان رو بلدن، هم تمرکز بیشتری دارن و هم میزان آگاهی‌شون نسبت به خیلی چیزها بالاتر از بقیه افراده.

خیلیا هستن که می‌گن زبان انگلیسی برای فریلنسرها ضروریه چون اینطوری می‌تونن پول زیادی دربیارن ولی نمی‌دونن دقیقا این اتفاق طی چه روندی پیش میاد.

زبان انگلیسی و شانس پذیرفته شدن توسط مشاغل خاص

کافیه کمی تو سایت‌های شغل‌یابی بگردید و تفاوت حقوق و دستمزد مشاغل عادی رو با مشاغلی که دانش زبان براشون یک امتیازه، مقایسه کنید.

می‌بینید که رقم مشاغل دوزبانه تقریبا سه برابر مشغال معمولی به زبان فارسیه.

بی شک اگه محدودیتی از نظر زبان نداشته باشید و بتونید اون رو به خوبی عرضه کنید، مشاغلی به شما پیشنهاد کار می‌دن که سطح بالایی دارن و پول خوبی هم داخلشون هست.

زبان انگلیسی برای فریلنسرها و ایجاد تمایز

پیرو موضوع قبلی که گفتم، زبان انگلیسی برای فریلنسرها نعمتی رو خلق می‌کنه به نام تمایز.

شما با یادگیری زبان و رسیدن به سطوح خیلی عالی می‌تونید یک امتیاز خیلی بزرگ رو به دست بیارید و از بقیه متخصصین حوزه کاری‌تون متمایز باشید.

این نکته رو شاید شما بیرون از فضای کاری هم دیده باشید. از قدیم‌الایام افرادی که زبانی رو بلد بودن (حالا هر زبانی)، حتی اگه ازش استفاده نمی‌کردن، باز هم انگار از بقیه جدا بودن و کلاس بالایی داشتن.

همین قضیه برای شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف هم صدق می‌کنه. اونا دوس دارن بادی به غبغب بدن و بگن ما فلان تعداد نیروی کار مسلط به زبان‌های فلان و فلان داریم. جدا از این که زبان بلد بودن نیروها کلی سود برای بیزینس‌شون داره.

زبان انگلیسی برای فریلنسرها و تاثیرش در تولید محتوا

ممکنه فکر کنید زبان انگلیسی برای فریلنسرها فقط جنبه مالی داره ولی جا داره بگم که زبان می‌تونه جایگاه و اعتبار ما رو تو ذهن مخاطب (کارفرمای احتمالی) بالا ببره. چطور و چگونه؟

همونطور که می‌دونید، تولید محتوا یکی از راه‌های بازاریابی، ارتباط نزدیک با مخاطب، نمایش تخصص و … هست و تاثیر شدیدی روی میزان اعتماد مخاطب می‌ذاره و اعتبار فریلنسر رو نزد کارفرما بالا می‌بره.

تصور کنید محتواهای مختلفی از جمله آموزشی، انگیزشی و … رو منتشر کنید و آخرش بگید یا بنویسید منبعش فلان مقاله انگلیسی بوده.

یا جمله‌های خاصی رو از مطالعاتی که از سایت‌ها و مطالب انگلیسی داشتید، وام بگیرید و تو حرفاتون ازشون استفاده کنید.

می‌دونید این قضیه چه تکونی به میزان اعتبار و خفن بودن‌تون میده؟

زبان انگلیسی برای فریلنسرها و سخنوران

ایونت‌ها، ورکشاپ‌ها، جشنواره‌ها و دورهمی‌های متنوعی با محوریت رشته‌های فریلنسری تشکیل میشه که شرکت کردن در اون‌ها، هر فریلنسری رو چند قدم به شناخته شدن نزدیک‌تر می‌کنه و شانسی برای پیدا کردن رفقای همکار و شبکه‌سازی با اون‌هاست.

تو این گردهمایی‌ها فرصتی برای صحبت کردن و عرضه دانش شما پیدا میشه و زبان تو این موقعیت دست شما رو می‌گیره تا حرف‌های مستند، سنگین، دقیق و جذابی داشته باشید و دایره موضوعات گفتنی شما بزرگ‌تر باشه.

زبان انگلیسی برای فریلنسرها و پیشرفت

زبان انگلیسی برای فریلنسرها، پیشرفت به همراه داره و هیچ چیزی نمی‌تونه جلوی یک فریلنسر دوزبانه رو از ارتقا بگیره چون اون فرد از نظر تکنیک، دانش، ارتباط، سطح آگاهی، تجربه و … قدرت بالایی داره و شرکت‌های زیادی خواهان همکاری با اون هستن.

بنابراین، پیشرفت و قدرت فریلنسرها به میزان زیادی توسط دانش زبان اون‌ها تعیین می‌شه و همیشه اون‌ها رو در ناحیه امنی برای کار کردن نگه می‌داره.

میزان تسلط بر زبان انگلیسی برای فریلنسرها در هر تخصصی یکسان است؟

معلومه. نه.

تصور کنید من یه کسی بودم که زبان مادریم عربی بود و فارسی کیلی کیلی کم بلد بودم. بعد قرار بود بیام برای شما مقالات فارسی بنویسم.

به نظرتون می‌شد با متنی که می‌نوشتم ارتباط برقرار کرد؟

قطعا نه.

چون کار من (نوشتن) با زبان گره خورده.

پس اگه قرار باشه من به عنوان فریلنسر نویسنده به طور بین‌المللی کار کنم، قطعا باید زبانم در حد خود انگلیسی زبانان باشه تا بتونم تاثیرگذار واقع بشم.

در مقابل، کسی که فریلنسر گرافیسته و لوگو، پوستر، پست و … طراحی می‌کنه، کارش تا حدودی به زبان نیاز داره برای این که درباره فرهنگ و سلیقه اون‌ها اطلاعات کسب کنه، ارتباطات اولیه با کارفرما رو پیش ببره و …

چون در نهایت، تار و پود کارش با زبان نیست. اجزای تشکیل‌دهنده کارش رنگ و طرح و فکره.

بنابراین، میزان زبانی که نیاز داره اصلا قابل مقایسه با نویسنده نیست.

همینطور میشه بقیه تخصص‌ها رو با توجه به ارتباطی که با زبان دارن، بسنجیم و ببینیم چه میزان آگاهی از زبان ضروریه براش.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا