به کاخـُـن خوش آمدید :)

مناسب‌ترین دوره سنی برای شروع فریلنسینگ | 3 دوره‌ی طلایی فریلنسر شدن

خوبه همین‌جا بهتون بگم : مناسب‌ترین زمان برای شروع فریلنسینگ، موضوعی نیست که بشه براش معیار و مبنای دقیقی تعیین کرد.
چرا ؟ چون یکی از مهم‌ترین نکات مثبت فریلنسینگ و در کل کار دیجیتال اینه که ملاک‌هاش رو اصولی‌تر چیده. به طوری که اهمیت سن و پیشینه‌ی افراد رو کم‌تر از کیفیت کار اون افراد می‌دونه !
یعنی خیال اون پسر یا دختر 18-19 ساله‌ای که کوهی از مهارته ولی پیشینه‌ی کاری نداره رو راحت کرده. علاوه بر این، دست اون افرادی که سن و سالشون از محدوده‌ی سنیِ کار کردن تو ارگان‌ها بالاتر هست رو هم گرفته.

آخه همون‌طور که چند خط پیش براتون نوشتم، ملاک شغل‌های دنیای دیجیتال، خیلی خفن‌تر و به‌جا‌تر از بقیه شغل‌هاست. پس شروع فریلنسینگ می‌تونه از برخی جهات، ساده‌تر از وارد شدن به بقیه مشاغل باشه.

از اونجایی که خیلی از شماها می‌دونید، افرادی که مهارت‌هاشون قابلیت آنلاین انجام شدن هم داره، می‌تونن حرفه فریلنسینگ رو انتخاب کنن. حالا این افراد ممکنه شغل ثابتی داشته باشن و فریلنسینگ رو به عنوان شغل دوم انتخاب کرده باشن، یا ممکنه ترجیح بدن فریلنسر تمام وقت باشن.

شروع فریلنسینگ در مقاطع مختلف زندگی

بهترین زمان برای شروع فریلنسینگ می‌تونه برای هر فردی، متفاوت باشه. نکته‌ی مهم همینه، محدودیت زمانی برای شروع فعالیت فریلنسری وجود نداره و هروقت که انرژی و تواناییش رو تو خودتون ببینید، می‌تونید شروع فریلنسینگ رو برای خودتون رقم بزنید.

دوران دانش‌آموزی

خیلی از دانش‌آموزها رو اطراف خودمون می‌بینیم که در مقطع دبیرستان علاوه بر درس خوندن، تو یک حرفه‌ی خاصی دوره دیدن و توانایی این رو دارن که تو اون حیطه کار کنن.

مطمئنا به خاطر سن پایینی که دارن و تجربه‌ی کم‌شون، ارگان‌ها و شرکت‌ها قبول‌شون نمی‌کنن و اون‌ها هم نسبت به کار کردن تو این زمینه دل‌سرد می‌شن.

در صورتی که این افراد می‌تونن فعالیت فریلنسری داشته باشن و با شروع فریلنسینگ، پروژه‌های مختلفی رو به انجام برسونن و درآمد کسب کنن. چون برای فریلنسر شدن، این مهمه که روی مهارت تسلط داشته باشن و همچنین، انرژی کافی برای انجام پروژه‌های مختلف رو داشته باشن.

نکته این‌جاست : همگی خوب می‌دونیم که افراد مختلف بعد از شروع فریلنسینگ باید زمان زیادی رو صرف ارتقا مهارت و یادگیری مهارت‌های مورد نیاز فریلنسرها برای موفقیت در این حرفه و … کنن و یه جورایی می‌شه گفت دغدغه‌ی اصلی‌شون باید همین فریلنسینگ باشه.

شاید خیلی از دانش‌آموزها در مقطع خاصی دغدغه‌شون کنکور و امتحانات و این‌طور مسائل باشه. این موضوع باعث می‌شه کیفیت کارهاشون پایین بیاد، بدقول بشن و در کل به فعالیت فریلنسری‌شون آسیب وارد بشه.

دوران بازنشستگی

چند روز پیش، تو تاکسی نشسته بودم. راننده از شلوغی شهر و ترافیک و قیمت بنزین نالان بود. می‌گفت آدم یک ساعت که تو شهر با ماشین می‌چرخه، به اندازه‌ی چند ساعت خسته می‌شه. با این آلودگی‌ای هم که هست، فقط داریم به خودمون آسیب می‌زنیم و … .

در آخر گفت : من شغلم این نبوده از جوانی. معمار بودم. کارمم خوب بود. ولی دیگه از وقتی بازنشسته شدم، اومدم سراغ این کار.

با خودم فکر کردم که چرا این افراد با این‌همه تجربه‌ای که دارن و وقتی که برای حرفه‌ای شدن گذاشتن، همون راه رو ادامه نمی‌دن ؟

الآن فریلنسر معمار کم نداریم. افرادی که بازنشسته می‌شن، می‌تونن با شروع فریلنسینگ ، با نوع جدیدی از کار کردن رو به رو بشن و با توجه به کیفیت نمونه کارهاشون، کارفرماهای زیادی رو سمت خودشون جذب کنن.

البته شروع فریلنسینگ برای اون دسته از بازنشسته‌هایی که حوصله‌ی آشنا شدن با عصر دیجیتال رو ندارن و تمایلی به ارتقا خودشون ندارن، ممکنه مناسب نباشه.

ممکنه بعضی از افراد با شروع فریلنسینگ ، با جلوه‌های جدیدی از کار کردن مواجه بشن و بیشتر از قبل مشتاق کار کردن بشن. در مقابل‌شون، افرادی هم هستن که این شیوه‌ی کار کردن رو نپسندن.

دوره‌ی دانشجویی

با همه‌ی توضیحاتی که راجع به شروع فریلنسینگ دادم، اگه بخوایم دقیقا همه‌ی جوانب رو در نظر بگیریم، به یک کلیتی می‌رسیم و نتیجه می‌گیریم که دوران خاصی از زندگی افراد، می‌تونه مناسب‌ترین زمان برای شروع فریلنسینگ باشه و اون دوره‌ی طلایی همون دوره‌ی دانشجوییه.

برای درک بهتر این موضوع (مناسب‌ترین زمان برای شروع فریلنسینگ) کاخُن ویدئویی رو تهیه و ساخته است، که توصیه می‌کنیم حتما ببینیدش.

فرق دانشجوها با بقیه چیه

دانشجوها زمان کافی برای انجام پروژه‌ها (شروع فریلنسینگ) رو دارن.

یک فریلنسر برای این‌که پروژه‌هاش رو به سرانجام برسونه و اون‌ها رو طبق میل کارفرما تحویل بده، نیازمند زمان کافی هست. چون خوش‌قول بودن فریلنسرها وابسته به مقدار زمانیه که برای انجام اون کار صرف میکنن. پس هرچه وقت‌های آزاد افراد، بیشتر باشه، می‌تونن با خیال راحت‌تری فعالیت فریلنسری رو شروع کنن.

کسب تجربه برای آینده‌ی دانشجوها موضوع مهمیه.

شاید حین انجام پروژه‌های مختلف و به ثمر رسوندنشون، متوجه ارزشی که این کار داره نشیم، ولی بعد از گذشت مدتی، تجربه‌ی به دست اومده از هرکدوم از پروژه‎‌ها میتونه باعث موفقیت بیشتر ما تو کارهای آینده‌مون بشه. حالا تصور کن که این تجربه‌ها رو تو دوران دانشجویی و اوج جوانی به دست بیاریم. مشخصه که ارزشش چندین برابر می‌شه.

دانشجوها انرژی لازم برای شروع فریلنسینگ (فعالیت فریلنسری) رو دارن.

در پی فریلنسر شدن، شما فقط یه آدم معمولی تو رشته‌ی خودتون نمی‌شید. چون لازمه‌ی موفقیت در فریلنسینگ اینه که شما به خیلی از مهارت‌های دیگه هم اشراف داشته باشین.

مطمئنا دانشجوها انرژیشون برای یادگیری بیشتره و می‌تونن با حرفه‌ای شدن تو اون رشته‌ها، مسیرشون رو تو انجام پروژه هموارتر کنن.

دانشجوها راحت‌تر درآمد پایین ابتدای کار رو تحمل می‌کنن.

نکاتی تو حرفه‌ی فریلنسینگ وجود داره که بعد از کلی تجربه به دست میاد.

با در نظر گرفتن اون تجربه‌ها ما می‌تونیم بعد از مدتی به درآمد دل‌خواه‌مون برسیم.

خب چون اوایل کار خیلی از این نکات رو نمی‌دونیم، ممکنه تو اون دوره از نظر اقتصادی اوضاع مطلوبی نداشته باشیم.

تحمل این شرایط برای جوان‌ترهایی که بار خرج و مخارج کمتری رو به دوش می‌کشن و بیشتر مشغول تحصیل هستن، راحت‌تره. البته که بعد از مدتی، با کار کردن به صورت جدی و حرفه‌ای‌تر به درآمدی می‌رسن که فراتر از چیزیه که تصورشو می‌کردن.

صحبت نهایی راجع به زمان شروع فریلنسینگ

با همه‌ی این صحبت‌ها خوبه بهتون بگم : هر سن، دوره‌ و در کل هر شرایطی می‌تونه برای شروع فریلنسینگ مناسب باشه.

کافیه فرد به مهارتی که داره اطمینان داشته باشه و روز به روز اون رو ارتقا بده، هم‌چنین جنگیدن برای موفقیت رو هیچ‌وقت از ذهنش دور نکنه.

ویکتور فرانکل، روان‌پزشک و عصب‌شناس اتریشی، می‌گه : به نظر من انسان قادر است و میتواند برای ایده‌ها و ارزش‌هایش زندگی کند و یا در این راه جان ببازد.

پس اگه ایده‌ی تو فریلنسر شدنه، فارغ از هر سنی که داری، برای اون زندگی کن…

برای انگیزه گرفتن تو حیطه‌ی شروع فریلنسینگ ، این مقاله رو پیشنهاد می‌کنم مطالعه کنید.

Here’s Why It’s Time For You To Start Freelancing

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا