به کاخـُـن خوش آمدید :)

چگونه فریلنسر شویم | 10 ها نکته برای فریلنسر شدن

اگه الآن تو شرایطی هستید که فکر فریلنسر شدن رو تو ذهن‌تون دارید، بهتون پیشنهاد می‌کنم این مقاله رو مطالعه کنید که با آگاهی بیشتری وارد فریلنسینگ بشید.

تو این مقاله قصد دارم از ابتدا، یعنی قبل از ورود به فریلنسینگ، همه‌ی نکات رو مرور کنم. با این امید که بتونم کمک‌تون کنم تا تصمیم درستی بگیرید.

پیش از این‌که به طور جدی فریلنسینگ رو انتخاب کنید، باید به یک سری موضوعات خوب فکر کنید. قصه‌ی فریلنسینگ، یه قصه‌ی سر بسته‌اس.

فریلنسینگ تو بطن خودش، چیزهایی رو پنهون کرده که یا با تحقیق و پرس و جو بهشون پی می‌برید، یا با تجربه کردنش.

پیشنهاد من اینه که با مطالعه، قبل از ورود آمادگی پیدا کنید.

فریلنسینگ چیست ؟

اگه بخوام به زبون ساده بگم، خوبه این‌طوری شروع کنم :

فردی رو تصور کنید که مهارتی داره و می‌تونه با اون مهارتش کار کنه.

این فرد، هم می‌تونه تحت نظر ارگان خاصی کار کنه، هم می‌تونه بدون وابستگی به ارگان یا شرکت خاصی به صورت پروژه‌ای کار کنه.

یعنی تحت نظر کسی نباشه و کارش رو به شیوه‌ی دورکاری پیش ببره.

کسی که به این صورت کار می‌کنه و با کارفرماهای مختلفی وارد تعامل‌های کوتاه مدت و یا حتی بلند مدت می‌شه، یعنی کارش رو به صورت فریلنسینگ یا دورکاری انجام می‌ده.

فریلنسر کیست ؟

فریلنسر فردیه که از مهارت‌هاش به همین نحوی که گفتیم استفاده می‌کنه و پول درمیاره.

یعنی بدون این‌که تحت سلطه‌ی مجموعه‌ی خاصی باشه، با هر کارفرمایی که صلاح بدونه کار می‌کنه و بعد از اتمام پروژه، دیگه وظیفه‌ای در قبال کارهای اون کارفرما نداره.

فریلنسر بودن چه مزایایی داره ؟

وقتی فردی تصمیم می‌گیره که وارد فریلنسینگ بشه، یعنی به معنای واقعی قراره که آزادی رو بیاره تو کار. (همون‌طور که بارها تو همین مقاله گفتم، این افراد تحت نظر هیچ فرد مشخصی کار نمی‌کنن و همه کاره خودشونن. به همین خاطر آزادی تو کار و زندگی‌شون راه پیدا می‌کنه.)

حالا این‌جا بعضی از مزایای فریلنسینگ که هر فردی قبل از ورود به این حرفه باید بدونه رو بهتون می‌گم.

فریلنسر ها نسبت به بقیه شاغلین، با آزادی بیشتری کار می‌کنن.

به خاطر این‌که برنامه‌ی روزانه، ماهانه، سالانه و کلا برنامه‌ی کار و زندگی ما فریلنسرها دست خودمونه، پس می‌تونیم طوری لحظات‌مون رو سپری کنیم که هم از کار کردن لذت ببریم، هم از زندگی.

چون کسی به جای ما تصمیم نمی‌گیره که برنامه‌ریزی‌مون به چه شکل باشه.

حالا ببینیم آزادی ما تو چه زمینه‌هاییه که اینقدر می‌تونه زندگی‌مون رو جذاب کنه.

ما فریلنسرها خودمون تصمیم می‌گیریم چقدر در روز کار کنیم.

شاید یه نفر انرژی داشته باشه که هرروز 15 ساعت کار کنه. شایدم یه نفر بتونه روزی 5 ساعت مفید کار کنه.

این‌که افراد مختلف، با عادات و ویژگی‌های متفاوت مجبور باشن تو یک مجموعه‌ای کار کنن که نظم مشخصی داره، به احتمال زیاد عملکرد اون مجموعه رو پایین میاره.

اما داستان فریلنسرها فرق داره. ما خودمون تصمیم می‌گیریم که چند ساعت در روز کار کنیم، در ماه چند پروژه قبول کنیم، سر هر پروژه چقدر وقت بذاریم و … .

تو این شرایط، هر فریلنسر می‌تونه با توجه به ویژگی‌های خودش تعیین کنه که روزانه چقدر کار کنه و در نتیجه، چقدر درآمد داشته باشه.

ما فریلنسر ها هر زمانی که دل‌مون بخواد، کار می‌کنیم.

کسی به یک فریلنسر زور نمی‌کنه که حتما باید از فلان ساعت تا فلان ساعت کار کنی. ما فریلنسرها می‌تونیم با در نظر گرفتن این‌که چه زمانی بازدهی و عملکردمون بهتره، ساعاتی از روز رو برای کار کردن مشخص کنیم.

شاید یک فردی صبح زود نتونه خوب و باکیفیت کار کنه، در حالی که برای فرد دیگه‌ای، صبح زود بهترین زمان برای کار کردن باشه. بعضی‌ها بعد از صرف ناهار انرژی کافی برای رسیدگی به پروژه‌ها رو دارن، بعضی‌ها کاملا برعکسن و بعد از تایم ناهار باید استراحت کنن.

یکی از خوبیای فریلنسر بودن اینه که مهم نیست چه ساعاتی از روز رو کار می‌کنی، این مهمه که در روز، چه میزان از کارها رو به سرانجام می‌رسونی. (البته با کیفیت)

ما فریلنسر ها هرجا که عشق‌مون بکشه، کار می‌کنیم.

نیازی نیست صبح زود ترافیک اعصاب خورد کن رو تحمل کنیم و کلی تو راه خسته بشیم که چی؟ که برسیم به محل کارمون.

واقعا تو دنیای امروز، این موضوع مسخره‌ست.

صبح یک فریلنسر این‌طوری شروع می‌شه : به جای تلف شدن وقتش تو مسیر رسیدن به محل کار، تو خونه با خیال راحت دوش می‌گیره، ورزش می‌کنه، صبخونه مفصل میل می‌کنه و بدون استرس و تحمل سر و صداهای خیابونا، کارش رو شروع می‌کنه.

ما فریلنسرها می‌تونیم هرجایی کار کنیم. تو خونه می‌تونیم گوشه‌ای رو به عنوان خونه دفتری انتخاب کنیم و به راحتی توش کار کنیم.

اگه کافه‌ای شرایط کار کردن توش رو داره، می‌تونه گزینه‌ی خوبی برای کار کردن ما فریلنسر ها باشه.

کتابخونه‌ها هم می‌تونن محیط مناسبی برای کار کردن باشن و در کل جاهایی که بتونیم توش تمرکز داشته باشیم و حس کار کردن بهمون دست بده، می‌تونن تبدیل به محیط کار ما فریلنسرها بشن.

انتخاب پوشش یک فریلنسر حین کار، دست خودشه.

در پی این‌که ما فریلنسرها می‌تونیم هرجایی کار کنیم، نتیجه می‌گیریم که پس پوشش‌مون هم تحت کنترل کسی نیست و این اختیار رو داریم که خودمون انتخابش کنیم.

فریلنسر شدن نیازی به سابقه کار نداره.

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد برای شروع کار دارن، اینه که شرکت‌ها و ارگان‌ها برای استخدام اول از همه به سابقه‌کار این افراد توجه می‌کنه.

خیلیا رو دیدیم که مدت‌هاست دارن دنبال کار می‌گردن ولی به نتیجه‌ای نمی‌رسن یا بهتره بگم : کسی اون‌ها رو استخدام نمی‌کنه.

چرا ؟

چون تا به حال جایی کار نکردن.

سوال این‌جاست که اگه یه فردی سنش پایین باشه و تازه بخواد کار کردن رو شروع کنه، تکلیفش چیه؟

اصلا همین سابقه کار از کجا باید گیر بیاد وقتی کسی راه رو برای تازه کارها باز نمی‌ذاره؟

با این فرمون، اکثر کسایی که تا به حال جایی کار نکردن، بیکار می‌مونن و کسایی که مدت‌هاست در حال کار کردن هستن، بازار رو تو دست می‌گیرن و پایه ثابت استخدام شونده‌های شرکت‌ها میشن.

این‌ها همه در حالیه که فریلنسرها بدون داشتن سابقه کار، وارد بازار کار فریلنسینگ می‌شن و کار رو شروع می‌کنن.

البته چیزی که برای یک فریلنسر ضروریه، داشتن نمونه کاره.

فریلنسرها باید نمونه کار یا به اصطلاح portfolio داشته باشن تا کارفرماها با مشاهده‌ی اون‌ها، بتونن تصمیم بگیرن که این فریلنسر رو انتخاب کنن یا نه.

ولی به دست آوردن نمونه کار، مثل سابقه کار سخت و نشدنی نیست.

خود ما تصمیم می‌گیریم با کدوم کافرما وارد تعامل بشه.

انتخاب این‌که برای چه کسی کار کنیم و با چه افرادی وارد تعامل بشیم، تو هر شغلی شدنی نیست.

یکی از ویژگی‌های مثبت فریلنسر بودن اینه که مجبور نیستیم با هر کسی به هر قیمتی کار کنیم. با کمی گفت و گو با کارفرماهای مختلف، نم نم اون‌ها رو می‌شناسیم. بعد از مدتی، به صورت حرفه‌ای تو همون برخوردهای اول متوجه می‌شیم کار کردن برای این فرد چه عاقبتی داره.

فریلنسر بودن چه معایبی داره ؟

آگاهی داشتن راجع به معایب فریلنسینگ برای هر فردی که فکر فریلنسر شدن رو تو ذهنش داره، ضروریه.

این‌که ما بدونیم بعد از فریلنسر شدن با چه چالش‌هایی قراره رو به رو بشیم، خیلی بهتره تا این‌که بعد از ورود به فریلنسینگ، تازه با این موارد مواجه بشیم.

البته اگه به اکثر معایب فریلنسینگ توجه کنیم، می‌بینیم که اون‌ها از مزایای فریلنسینگ نشات گرفتن که به دست خود فریلنسرها تبدیل شدن به نکات منفی.

تو این بخش، قصد دارم تعدادی از این معایب رو بهتون بگم.

مسئولیت همه چی پای خود ما فریلنسر هاست.

اگه قصد دارید فریلنسر بشید، باید خودتون رو آماده کنید که مسئولیت همه‌ی جوانب کار و زندگی رو بر عهده بگیرید.

یعنی اگه سیستمت دچار مشکل شد، کسی مسئولیت درست کردن اون نیست.( یادت نره. تو کارمند نیستی که مسئولیت این چیزا پای مدیر اون شرکت باشه.) خودت باید بخشی از درآمدت رو بذاری برای تعمیرش.

مسئول کم شدن درآمد ماهیانه‌ات هیچ‌کسی نیست جز خودت.

چون فقط و فقط خودتی که با گرفتن پروژه‌ها و انجام دادن‌شون می‌تونی به درآمد برسی. حقوق ماهیانه‌ات رو هر ماه یک فردی برات واریز نمی‌کنه.

این قضیه که مسئول همه چی خود ما فریلنسرها هستیم و میزان درآمدمون رو خودمون تعیین می‌کنیم، ممکنه برای خیلیا نکته‌ی مثبتی باشه چون اون‌ها با کار کردن به طور استاندارد و مطلوب، از طریق فریلنسینگ درآمد بالایی کسب می‌کنن.

درآمد یک فریلنسر ثابت نیست.

این قضیه، همون‌طور که گفتم برای بعضی از فریلنسرها نکته‌ی مثبتیه ولی برای بعضی‌ها هم خیلی جالب نیست. چون خیلیا هستن که ترجیح می‌دن حقوق‌شون هرقدر که هست، فقط ثابت باشه و خیال‌شون راحت باشه که همیشه این مقدار پول تو جیب‌شون هست.

قصه وقتی غم‌انگیزتر می‌شه که فریلنسری مدیریت مالی هم نداشته باشه و با ولخرجی‌هاش، پول کم  بیاره.

تعادل بین کار و زندگی یک فریلنسر ممکنه بهم بریزه.

یکی از مزایای فریلنسینگ اینه که خود ما برای ریز به ریز کار و زندگی‌مون تصمیم می‌گیریم.

این موضوع خیلی جالب و شگفت‌انگیزه چون آزادی زیادی رو میاره تو زندگی‌مون.

خب اگه اینقدر خوبه چرا این موضوع رو آوردم جزو معایب ؟

چون این آزادی بیش از حد، ممکنه بعضی از ما فریلنسرها که نمی‌تونیم مدیر خوبی باشیم رو دچار مشکل کنه.

مثلا اگه یک فرد نتونه پروژه‌هایی که تو دست داره رو مدیریت کنه، یا نتونه از ساعات روزش به خوبی استفاده کنه، یا با ولخرجی اوضاع اقتصادیش رو بهم بریزه، عملا خودش و اطرافیانش رو زجر می‌ده.

مثلا تصور کنید که یک فریلنسری برای این‌که به درآمد بالایی برسه، کل روزش رو کار می‌کنه. صبح تا شب فقط پشت میزه و پروژه‌ها رو انجام می‌ده. خب این فرد درسته تا مدتی درآمد خوبی کسب می‌کنه، ولی بعد از مدتی، از کار زده می‌شه و دیگه دلش نمی‌خواد بره سمتش.

برعکسش هم هست. خیلی از فریلنسرها به خاطر این‌که آزادی زیادی دارن، کارها رو پشت گوش میندازن و فقط تفریح می‌کنن. این دسته از افراد شب تحویل پروژه احوال‌شون دیدن داره.

اگه دقت کرده باشید، هر دو دسته تعادل بین کار و زندگی‌شون رو بهم زدن و فقط دنبال یکی از این‌ها بودن. این یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتیه که یک فریلنسر می‌تونه در حق خودش و کسب و کارش انجام بده.

فریلنسینگ، بعضی از فریلنسرها رو منزوی می‌کنه.

بعضی از ما فریلنسرها، با درگیر شدن بیش از حد با کار، خودمون رو از بقیه افراد دور می‌کنیم.

یکی از چیزایی که باید بهش توجه داشته باشیم، اینه که حتما فرصتی رو برای تنفس در نظر بگیریم و یه تفریح مفیدی به خودمون بدیم.

یا حتی محیط کارمون رو عوض کنیم و جایی کار کنیم که بتونیم با بقیه فریلنسرها در ارتباط باشیم.

این بهمون کمک می‌کنه سبک زندگی بقیه فریلنسرها رو هم ببینیم و ازشون الهام بگیریم. و در نتیجه، جلوی منزوی شدن‌مون رو بگیریم.

قبل از ورود به فریلنسینگ، چه کارهایی باید انجام بدیم ؟

مهارت‌هامون رو بشناسیم و روی اون‌ها مسلط باشیم.

طبیعتا اگه مهارتی نداشته باشیم، رفتن به سمت فریلنسینگ بی‌معنیه.

باید مهارت‌هایی که کسب کردیم رو به خوبی بشناسیم و اگه چند مهارت داریم، با در نظر گرفتن نیاز روز بازار، یکی از اون‌ها رو انتخاب کنیم و به طور حرفه‌ای روشون کار کنیم و مسلط بشیم.

در نظر بگیریم که آیا این حرفه مناسب من هست ؟

کم نداریم کسایی رو که فریلنسر شدن و بعد از اون، فهمیدن که فریلنسینگ اصلا با روحیات‌شون سازگار نیست.

دوستان عزیزم، دقت کنید. فریلنسینگ وقتی وارد زندگی‌تون بشه، مدل گذشته‌ی زندگی کردن‌تون رو تغییر می‌ده و شما رو با شیوه‌ی جدیدی از زندگی کردن و کار کردن رو به رو می‌کنه.

بدانید و آگاه باشید که سبک زندگی فریلنسری ، نیازمند رعایت یک سری نکات هست که بدون در نظر گرفتن‌شون، ممکنه این مدل زندگی کردن آزارتون بده.

پس سعی کنید با چشم باز این مسیر رو انتخاب کنید.

از فریلنسرهای باتجربه مشاوره بگیرید و راجع به کارشون بپرسید.

یکی از چیزایی که می‌تونه تو شناخت فریلنسینگ خیلی کمک‌تون کنه، صحبت کردن با فریلنسر هاست.

ازشون مشاوره بگیرید، راجع به چالش‌های کارشون صحبت کنید، ازشون بخواید که یک روز عادی‌شون رو براتون ترسیم کنن و در کل، ازشون کمک بخواید تا شما رو بیشتر با دنیای فریلنسری آشنا کنن.

نمونه کار ایجاد کنید.

سعی کنید قبل از ورودتون به فریلنسینگ، نمونه کار بسازید.

اگه هنوز برای جایی یا برای کسی کار نکردید، موردی نداره. پروژه‌های فرضی ایجاد کنید و روی اون‌ها کار کنید.

اگه به حد مطلوبی رسیدن و کیفیت خوبی داشتن، اون‌ها رو جزو نمونه کارهاتون قرار بدید و بذارید که در معرض دید افراد مختلف باشه.

چگونه فریلنسر موفقی شویم ؟

برای این‌که در فریلنسینگ به موفقیت برسیم و توی اون ماندگار باشیم، نیازه که نکات مختلفی رو در نظر بگیریم و به اون‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

بعضی از این نکات رو در ادامه بهتون می‌گم :

به سبک زندگی فریلنسری اهمیت بدیم

وقتی ما فریلنسینگ رو به عنوان شیوه‌ی کار کردن‌مون انتخاب می‌کنیم، یعنی قبول کردیم که سبک زندگی متفاوتی رو بچشیم و لحظات‌مون رو به شکل دیگه‌ای بگذرونیم.

همون‌طور که خیلی‌هاتون می‌دونید، سبک زندگی ما دارای ویژگی‌هاییه که اگه نسبت بهشون بی‌توجه باشیم، به احتمال زیاد باعث سقوط کسب و کارمون می‌شیم.

چون تو فریلنسینگ، کار و زندگی فریلنسرها در هم تنیده شده و اگه تو یکی از اون‌ها خطایی رخ بده، دیگری رو هم درگیر می‌کنه.

بریم با هم راجع به یک سری از جوانب سبک زندگی فریلنسریچیزهایی بخونیم.

مدیریت زمان فریلنسر

مدیریت زمان در فریلنسینگ یکی از مهم‌ترین موضوعاتیه که هر فریلنسری باید اون رو جدی بگیره.

این‌که برای به نتیجه رسوندن یک پروژه زمان درستی رو تخمین بزنی و واقعا سروقت بتونی تحویلش بدی، کار ساده‌ای نیست. ما برای این‌که بین کار و زندگی‌مون تعادلی ایجاد کنیم، حتما باید راجع به مدیریت زمان اطلاعات داشته باشیم و سعی کنیم که توش حرفه‌ای عمل کنیم. اینطوری، هم می‌تونن از کارشون لذت ببرن، هم به زندگی شخصی‌شون هم رسیدگی می‌کنن و این دو رو در کنار هم حفظ می‌کنن.

راستی پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ای که راجع به تعادل بین کار و زندگی فریلنسرها نوشتیم رو مطالعه کنید.

برنامه ریزی دقیق فریلنسر

اگه تو زندگی روزمره هم دقت کرده باشید، می‌بینید کارهایی که با برنامه ریزی پیش می‌رن، در آخر تر و تمیزتر از آب درمیان و با استرس کمتری رد می‌شن. اما امان از وقتی که برنامه ریزی نکنیم و به قولی علی الهی کار رو شروع کنیم. علاوه بر این‌که خود کار دچار میکل می‌شه، از سر بدشانسی از زمین و آسمون هم دردسر می‌باره تو اون لحظات و کنترل همه‌چی از دست‌مون خارج می‌شه.

حالا این‌ها رو شما تصور کنید که تو کار اتفاق بیفتن. پروژه‌ها روی هم تلمبار بشن، اون وسط اتفاق غیرمنتظره‌ای هم بیفته، کار به هر دلیلی متوقف بشه و … !

مطمئنا وضعیت زندگی‌مون تو این شرایط وخیم می‌شه و تحملش برای ما فریلنسرها، سخت.

ما باید طبق نظم خاصی کار کنیم و برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم و حتی در نظر داشته باشیم که بخشی از زمان‌مون برای مواقعی که کار مسدود می‌شه، نگه داریم تا در اون مواقع دچار استرس نشیم.

تعادل بین کار و زندگی فریلنسر

ما فریلنسرها به خاطر شرایط خاصی که تو کار و زندگی‌مون داریم، باید بیشتر حواس‌مون به این دو باشه.

خب ما به صورت آزاد و پروژه‌ای کار می‌کنیم. یعنی کسی به جای ما تصمیم نمی‌گیره که چقدر، چه وقت و کجا کار کنیم. اما این قضیه که از دور خیلی دلچسب به نظر میاد، می‌تونه با بی‌توجهی‌های ما تبدیل به عاملی برای سقوط کسب و کارمون بشه.

ما به عنوان یک فریلنسر باید بدونیم که کار و زندگی به یک اندازه برامون اهمیت داره و هرگونه کوتاهی نسبت به هرکدوم اون‌ها می‌تونه آسیب‌های جدی‌ای بهمون بزنه.

خیلی از فریلنسرها با کار کردن بیش از حد، قید زندگی‌شون رو می‌زنن و خیلی‌های دیگه هم برعکس، یعنی با تنبلی و پشت گوش انداختن کارها، کسب و کارشون رو دچار مشکل می‌کنن.

برای موفقیت در فریلنسینگ، باید به تعادل بین کار و زندگی خیلی توجه کنیم. به طوری که هیچوقت از کار زده نشیم.

توجه به نکات آموزشی فریلنسینگ

بعضی نکات هم هستن که خارج از سبک زندگی، به طور مستقیم به کسب و کارمون مربوط می‌شن.

توجه به این موارد هم برای موفقیت تو این حرفه ضروریه.

خوش قول باشیم

بی شک اگر یک فریلنسر پروژه‌ی کارفرمایی رو سر وقت و باکیفیت تحویل بده، اون کارفرما نه تنها خودش برای پروژه‌های بعدیش به همین فریلنسر مراجعه می‌کنه، بلکه تعریف اون فرد رو جلو بقیه اطرافیان هم می‌کنه.

این موضوع باعث می‌شه بعد از مدتی تعداد کارفرماهامون زیاد بشه و همیشه پروژه برای انجام دادن داشته باشیم.

برای این‌که خوش قول باشیم، باید طبق نظم خاصی کار کنیم و پروژه‌ها رو در صورتی قبول کنیم که مطمئنیم از پس‌شون برمیایم.

پروژه‌ها رو مدیریت کنیم

هر فریلنسری باید بدونه که میزان عملکردش چقدره و با گرفتن چند پروژه در ماه می‌تونه همه‌ی اون‌ها رو با کیفیت و سر وقت تحویل بده.

با در نظر گرفتن این نکته، فریلنسرها می‌تونن به شکل معقولی پروژه بگیرن و موقع تحویل دچار مشکل نشن.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا