به کاخـُـن خوش آمدید :)

فریلنسینگ یا آزادکاری چیست و به چه کسانی فریلنسر می‌گن؟

امروزه با پررنگ‌تر شدن حضور تکنولوژی در زندگی‌مون، خیلی از نیازهای روزمره‌ی ما از طریق استفاده از تکنولوژی برطرف می‌شه. علاوه بر این‌ها، تکنولوژی روی شغل خیلی از افراد هم تاثیر گذاشته. حرف فریلنسر و فریلنسینگ همین‌جا پیش میاد.

اگه راجع به فریلنسینگ اطلاعات زیادی ندارید، الآن هم برای بالا رفتن آگاهی‌تون دیر نیست. شاید با شنیدن حرف‌هامون، تصمیم بگیرید که شما هم فریلنسر بشید.

فریلنسینگ چیست ؟

میشه گفت فریلنسینگ نوع جدیدی از کار کردنه. یا شاید بهتر باشه بگیم فریلنسینگ یک حرفه‌ست مخصوص افرادی که مهارتی دارن. چه مهارتی؟ مهارتی که به صورت آنلاین هم قابلیت انجام شدن و ارسال برای کارفرما رو داشته باشه. مهارت‌هایی مثل شاخه‌های مختلف برنامه‌نویسی، طراحی گرافیک، مترجمی، تولید محتوا و … .

در واقع، فعالیت به صورت فریلنسینگ یعنی دست مهارت‌هایی که داری رو بگیر. اون‌ها رو در بستر آنلاین ارتقا بده و به صورت غیر حضوری و آنلاین، پروژه‌های کارفرماهای مختلفی رو قبول کن و انجام بده.

اگه یه نگاهی به آدمای اطراف‌مون بیندازیم، می‌بینیم کم نیستن افرادی که کوهی از مهارتن ولی جایی رو برای کار کردن پیدا نمی‌کنن. خب فریلنسینگ دقیقا مناسب همین افراده، تا بدون وابستگی به ارگان خاصی، از مهارت‌هایی که دارن، استفاده کنن و وارد کسب و کار آنلاین بشن. با این کار، این افراد به شغل دل‌خواهشون می‌رسن. اونم به صورت دورکاری!

فریلنسر کیست ؟

فریلنسر فردی‌ست دارای مهارت، ( همون‌طور که اول اشاره کردم، مهارتی که قابلیت آنلاین انجام شدن رو داشته باشه ) که ترجیح می‌ده به جای این‌که تحت نظر ارگان خاصی باشه، به طور مستقل کار کنه و پروژه‌ی کارفرماهای مختلفی رو به صورت آنلاین به انجام برسونه. یک فریلنسر ، با استفاده از مهارتی که داره، برای کارفرماهای مختلف از سرتاسر دنیا کار می‌کنه. کارش وابسته به هیچ آقا بالاسری نیست و مسئولیت همه‌ی جوانب کار و زندگیش، پای خودشه.

کسی که فریلنسر شدن رو انتخاب می‌کنه، یعنی آماده‌ست که بدون هیچ مرزی، از هرکجای دنیا کارفرماها رو پیدا کنه و به صورت پروژه‌ای کارشون رو به انجام برسونه. فریلنسینگ این امکان رو به فریلنسرها میده تا هم بتونن به صورت تمام وقت مشغول کار باشن و هم به صورت پاره وقت.

فریلنسرها به خوبی درک کردن که تغییر دادن سبک کاری، می‌تونه باعث تغییر سبک زندگی هم بشه. پس با آوردن آزادی تو کارشون، اون رو به خوشایندترین بخش زندگی‌شون تبدیل کردن و تاثیرش رو هم روی زندگی دیدن.

مزایای فریلنسینگ و جذابیت‌هاش

فریلنسرها رئیس خودشون هستن.

اونا هیچ‌وقت تحت کنترل کسی به عنوان رئیس کار نمی‌کنن، بلکه خودشون مدیر و همه‌کاره‌ی زندگی‌شونن. کسی جز اونا برای هیچ قسمتی از کار و زندگی‌شون تصمیم نمی‌گیره.

کسایی که مشغول فریلنسینگ می‌شن، می‌تونن خودشون تعیین کنن که با کارفرماهای مختلف وارد همکاری بلند مدت بشن یا تعاملات‌شون رو به صورت کوتاه مدت نگه دارن.

مدیریت زمان فریلنسرها دست خودشونه.

یه لحظه زندگی خودتون رو مرور کنید. چقدر از زمان‌تون رو بدون این‌که خودتون کنترلش کنید، گذروندید ؟ مطمئنا زیاد افسوس خوردید که روزهای زیادی رو فقط کار کردید و به دنبال علایق‌تون نرفتید، مهارت‌هایی که دوست داشتید کسب کنید رو کسب نکردید، کتاب‌هایی که باید می‌خوندید رو نخوندید و …

چرا ؟ چون وقت نداشتید. ببخشید بهتره این‌طوری بگم که وقت داشتید ولی وقت‌تون برای خودتون نبود، مدیریتش دست خودتون نبود. حالا تصور کنید روزی وارد فریلنسینگ بشید و به عنوان یک فریلنسر برای تک تک دقایق‌تون خودتون تصمیم بگیرید.

حال و روز کار و زندگی‌تون بهتر نمیشه ؟

انتخاب محیط کار فریلنسرها دست خودشونه :

همون‌طور که فریلنسینگ هرگز فریلنسرها رو محدود به زمان خاصی برای کار نمی‌کنه، دست اون‌ها رو تو انتخاب محل کار هم باز میذاره و اون‌ها رو محدود به یه چهاردیواری نمی‌کنه.

در واقع اگر فریلنسری بخواد یک محل رو برای کارش مشخص کنه، فقط کافیه که از یه جایی خوشش بیاد و توش احساس راحتی کنه، اون‌وقت به سادگی می‌تونه همون‌جا رو تبدیل به محل کار کنه.

از کافه و کتابخونه گرفته تا پارک و حتی فضای اشتراکی. همه‌ی این‌ها می‌تونن محل کار فریلنسرها باشن. البته این مثال‌ها برای کسایی بود که دوست دارن تو شلوغی کار کنن و از این‌که هرروز آدمای مختلفی رو ببینن، لذت می‌برن.

 خیلی‌ها هم هستن که ترجیح می‌دن جایی به دور از دیگران کار کنن تا تمرکز بیشتری داشته باشن. خب این افراد هم دستشون بسته نیست. می‌تونن همون گوشه‌ای از خونه‌شون که داخلش راحتن و احساس آرامش می‌کنن رو تبدیل به محل کار کنن، تا از کار کردن بیشتر و بیشتر لذت ببرن.

در واقع اون‌ها با این کار، یه خونه دفتری ساختن. تازه اگه تو خونه‌ی خودشون کار کنن، مجبور نیستن هرروز برای رفتن به محل کار، ترافیک سرسام آور رو تحمل کنن.

وقتشه بیشتر راجع به خونه دفتری بخونی !

انتخاب نوع پوشش فریلنسرها دست خودشونه.

فریلنسینگ دقیقا دست گذاشته روی چیزای خوشایندی که هرکسی بالاخره یه روز دلش می‌خواد تجربش کنه. مثلا یکی از اون‌ها همینه که به فریلنسرها تو زمینه‌ی پوشش، حق انتخاب داده. یعنی همه رو یه جورایی دعوت به کار کردن در هر مکان، هر زمان و با هر پوششی کرده.

کارفرماها رو خود فریلنسرها انتخاب می‌کنن.

چی بهتر از این‌که هیچکس جلوتو نگیره که با کی کار کنی و با کی کار نکنی. بتونی خودت تصمیم بگیری که چه پروژه‌ای رو با چه کارفرمایی انتخاب کنی تا بتونی از انجام پروژه‌ی اون فرد لذت بیشتری ببری.

معایب فریلنسینگ و چالش‌هاش

فریلنسینگ ممکنه کار و زندگی ما رو یکی کنه.

 یکی از مهم ترین چیزها تو دنیا به نظر من اینه که هر فردی به دور از هرگونه ترس و اضطرابی زندگی شخصی خودش رو طی کنه و هیچ چیزی مانع لذت بردنش نشه. حتی کار، که از مهم‌ترین بخش‌های زندگی هر فردیه.

فریلنسینگ این امکان رو به همه‌ی افراد می‌ده تا خودشون تصمیم بگیرن که چه زمانی، برای چه کسی و در چه مکانی کار کنن. این موضوع می‌تونه برای هرکس از ویژه‌ترین مزایا باشه. ولی خب اگه یه فریلنسر نتونه این شرایط رو مدیریت کنه، آیا این مورد میتونه جزو مزایا باقی بمونه؟ صد البته که نه. کسی که نتونه بین کار و زندگیش تعادل ایجاد کنه، به راحتی می‌تونه این دوتا رو با هم یکی کنه و به هیچ‌کدومشون هویت لازم رو نده.

اگه دوست داری یک منبع خارجی راجع به ایجاد تعادل بین کار و زندگی برای فریلنسرها رو مطالعه کنی، کلیک کن. How to Simplify Your Freelance Work-Life Balance

درآمد فریلنسرها همیشه ثابت نیست.

ممکنه تو برهه‌ی خاصی از کار، یک فریلنسر از شرایط اقتصادیش خیلی راضی باشه. چون با گرفتن پروژه‌های مناسب و به‌جا، به درآمد مدنظرش رسیده.

ولی خوبه همه‌ی فریلنسرها آگاه باشن که این شرایط مالیِ خوب، می‌تونه گاهی اوقات به دست خودمون تغییر کنه و حال خوب مون رو ازمون بگیره.

البته اگه مدیریت اقتصادی فریلنسرها، مدیریت پروژه‌ها و زمان‌شون دقیق باشه، می‌تونن روز به روز اوضاع مالی‌شون رو رونق بدن.

خود فریلنسرها مسئول همه‌ی کارها هستن.

از اون‌جایی که کسی به عنوان مدیر بالا سر فریلنسر ها نیست و خودشون همه‌چی رو مدیریت می‌کنن، پس اوضاع خیلی حساس می‌شه.

به این خاطر که مسئول کوچک‌ترین کم و کاستی خودشون هستن، تموم هزینه‌ها رو پای خودشونه و در کل همه‌چی چه خوب پیش بره، چه بد، کسی جز خودشون پاسخ‌گو نیست.

فریلنسینگ مزایای کارمندی رو در بر نمی‌گیره.

تقریبا به همه‌ی کارمندهایی که برای ارگان خاصی کار می‌کنن، مزایایی تعلق می‌گیره مثل بیمه. ولی فریلنسینگ چنین مزایایی رو در اختیار فریلنسرها قرار نداده.

البته فریلنسینگ می‌تونه گاهی برای بعضی افراد به قدری مناسب و درآمد زا باشه که دیگه تعلق نگرفتن بیمه براشون موضوع مهمی نباشه.

جمع بندی

فریلنسینگ هم مثل هر شغل دیگه‌ای نیازمند تلاش و صبر زیاده. فریلنسرها برای این‌که به درآمد بالایی توی این حرفه برسن، باید علاوه بر تسلط بر روی مهارت اصلی‌شون، سایر مهارت‌هایی که وابسته به شغل‌شون هست رو هم یاد بگیرند.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توئیتر

یوتوب

اینستا

توئیتر

یوتوب

اینستا